Rozszerzenia umożliwiają użytkownikom samodzielne tworzenie przeglądarki dzięki wzbogacaniu jej o nowe, przydatne funkcje. Web deweloperzy mogą tworzyć rozszerzenia przy użyciu tych samych standardów internetowych, których używają do tworzenia stron i aplikacji internetowych. Jakby tego było mało, dzięki paru drobnym zmianom kodu web deweloperzy będą mogli podzielić się z 50 milionami użytkowników Opery rozszerzeniem, które stworzyli dla innej przeglądarki.
Za dodanie obsługi rozszerzeń odpowiada zespół polskich programistów z wrocławskiego biura Opery. To już kolejny, po m.in. Operze Mini na iPhone’a, bardzo ważny wkład lokalnego oddziału w rozwój najnowszych produktów firmy.
Opera 11 alfa dla Windows, Mac i Linuksa jest dostępna na stronie: http://www.opera.com/browser/next/ Przypominamy, że jest to wersja rozwojowa, która jeszcze nie została ukończona. Aktualną wersję Opery pobierzesz z naszego portalu.
Stwórz rozszerzenia w 3 krokach:
1. Na początek odwiedź http://dev.opera.com/articles/view/introduction-to-opera-extensions/, by zapoznać się z kompletnym przewodnikiem.
2. Stwórz rozszerzenia używając powszechnych standardów, takich jak HTML5, JavaScript i CSS 3. Umieść aplikację na stronie: http://addons.labs.opera.com/.Opera sprawdza wszystkie rozszerzenia, zanim zostaną opublikowane, by zabezpieczyć ich katalog przed uszkodzeniami i niebezpiecznym oprogramowaniem.
Opera udostępniła dzisiaj także API dla Opery Link, która synchronizuje dane przeglądarki pomiędzy różnymi urządzeniami. Przy użyciu tego API web deweloperzy mogą integrować Operę Link z innymi usługami online http://dev.opera.com/articles/view/introducing-the-opera-link-api/.