1. Znikające informacje – Autoukrywania paska statusu
2. To żyyyyjeeeee!!! – Aktywne kafelki przekazują informacje
Ikonki służą do klikania. Zajmują niewiele miejsca, mają znormalizowane wymiary, można ich ułożyć wiele obok siebie a mimo to wyglądają estetycznie i czytelnie. Niestety, nie mogą przekazywać informacji. Do przekazywania informacji służą Widgety. Są aktywne – reagują na nadchodzące dane i odpowiednio dopasowują swój wygląd. Patrzysz i widzisz. Niestety, nie widgety są najczęściej duże, na każdym ekranie mieści się ich tylko kilka (a często, np. w przypadku widgetów HTC czy Samsunga) tylko jeden. Tworzą kolorowy bałagan, w którym nieraz forma przeważa nad treścią. Microsoft pomyślał inaczej. Charakterystyczne dla Windows Phone 7 “bezkształtne kwadraty”* to coś pośredniego pomiędzy ikonkami a widgetami. Live Tiles, czyli aktywne kafelki mają regularne kształty, znormalizowane rozmiary i dopracowaną estetykę, w której to treść, a nie forma jest najważniejsza. Nie są jednak statycznymi ikonkami – tak jak widgety zmieniają się w zależności od otrzymywanych danych, informując o liczbie wiadomości SMS czy e-mail, najbliższych spotkaniach zapisanych w kalendarzu, pogodzie, artykułach w czytniku RSS, ustawionym budzeniu… Live Tiles mają nie tylko aplikacje czy usługi systemowe, ale także programy dostępne w Windows Phone Marketplace, a oprócz funkcji informacyjnych pozwalają też na personalizację (np. kafelek odtwarzacza multimedialnego pokazuje zdjęcie zespołu, którego słuchamy, a na podwójny kafelek galerii zdjęć możemy przypiąć dowolny obrazek).
3. Fotka szybsza niż myśl – Zdjęcia z zablokowanego telefonu, jednym przyciskiem
Diabeł od Detali uśmiecha się szatańsko, bo właśnie w ten sposób działa aparat fotograficzny w Windows Phone 7. Wbrew temu, czego się na początku obawiałem ani razu nie zdarzyło mi się niechcący odblokować w ten sposób telefonu w kieszeni czy plecaku.
4. Jedno spojrzenie powie ci wszystko – Informacje na ekranie blokady
5. Piszę szybciej i łatwiej:-) – Klawiatura z “uśmieszkami”
6. Zobacz, co pstryknąłeś
Lubię móc zaraz po zrobieniu zdjęcia móc je zobaczyć i sprawdzić jak wyszło. Praktycznie wszystkie systemy smartfonowe umożliwiają przejście do aplikacji typu Galeria obrazów i obejrzenie świeżo pstrykniętych fotek za pomocą dwóch-trzech kliknięć. Jak już jesteśmy w galerii, możemy z kolei jednym kliknięciem powtórnie uruchomić aparat. Nieźle, prawda? Nieźle, ale trzy razy gorzej, niż w rozwiązaniu zastosowanym w Windows Phone 7: po lewej stronie ekranu aplikacji aparatu fotograficznego wystaje krawędź ostatnio zrobionego zdjęcia. Wystarczy przeciągnąć palcem, żeby wysunąć wstęgę najnowszych fotek, ułożonych jedno za drugim. Potem, znów jednym przeciągnięciem palca chowamy zdjęcia z powrotem za krawędzią ekranu i znów możemy pstrykać. Acha, jeśli zabrnąłeś bardzo daleko w przeszłość na wstędze zdjęć, zamiast przesuwać je palcem możesz nacisnąć spust migawki – natychmiast wrócisz do aparatu.
7. 20 razy inaczej, wciąż po twojemu – Tematy kolorystyczne
Nie potrafię (ok, potrafię, ale nie lubię) używać telefonu, którego nie dopasuje do swoich upodobań. Zawsze wgrywam kolekcję ulubionych grafik, których używam jako tapet, ustawiam ikony i/lub widgety tam, gdzie najbardziej lubię je mieć. Tak samo robię w testowanych telefonach z Windows Phone 7. Jednak w tym przypadku tapeta i poprzestawianie kafelków zgodnie z moją estetyką i wygodą nie wyczerpuje możliwości. WP7 oferuje możliwość błyskawicznej zmiany wyglądu całego systemu za pomocą tak zwanych tematów. Nie chodzi o skórki – wygląd wszystkich elementów nawigacyjnych pozostaje taki sam, nie zmieniona zostaje też ustawiona niezależnie tapeta. Tematy to raczej znane z “dużych” Windows 7 schematy kolorystyczne. Jednym kliknięciem możemy zmienić kolor kafelków i wyróżnianych elementów interfejsu na jedną z 10 predefiniowanych barw. Podobnie jednym kliknięciem da się zmienić kolor tła systemowego z czarnego na biały i na odwrót.
Ten pomysł sprawdza się w praniu – mogę błyskawicznie zmienić wygląd mojego telefonu, nie zmieniając jednocześnie żadnych jego cech użytkowych: nie przesuwając optymalnie ustawionych kafelków, nie zmieniając znanych ikonek, nie ruszając tapety. 10 kolorów akcentów, 2 kolory tła, razem 20 kombinacji. Tym się trudno znudzić.