Dodano obsługę WebGL, znacznie usprawniono akcelerację sprzętową GPU, pojawiła się obsługa WebP (format szykowany na następcę JPG) oraz opcja podglądu wydruku. Większość tych funkcji jest domyślnie wyłączona. Aby je włączyć należy w pasek adresu wpisać about:flags .
Mozilla Firefox 4.0.
Aktualnie w wersji 4.0 beta 10. Zmian jest mnóstwo. Przeprojektowano cały interfejs przeglądarki oraz znacząco przeprojektowano silnik. Przełożyło się to na dużo większą wydajność JavaScript. Pojawiła się także obsługa WebGL oraz akceleracji sprzętowej GPU. Najnowsza beta oznaczona numerem 10 jest jeszcze szybsza od wersji beta 9.
Opera 11.01.
W porównaniu do “jedenastki” w teorii nie zmieniło się wiele. Changelog mówi o wielu poprawkach dotyczących stabilności oraz bezpieczeństwa. Nic o wydajności, ale jak wykazały nasze testy, Opera 11.01 jest nieco szybsza od edycji 11. Wciąż brakuje obsługi GPU.
Do testu dorzuciłem także poprzednie beta wersje Mozilla Firefox 4.0 oraz Firefox 3.6. Nie zabrakło Internet Explorer 9 (aktualnie najnowsza wersja Platform Preview 7), a także nieco zapomniane Apple Safari 5.0.3.
Zaczynamy od testów JavaScript (nie mylić z Java), który jest wykorzystywany w Sieci na każdym kroku. Im szybciej działa silnik JS, tym krócej czekamy np. na załadowanie poczty GMail.
Najnowsza beta czwartego Firefoksa jest jeszcze szybsza. Chrome 9.0 niezauważalnie wydajniejszy od 8.0. Podobnie z Operą 11.01 oraz 11.00. Apple Safari poza stawką. Możliwości Firefoksa 3.6 lepiej nie komentować.
SunSpider twierdzi, że Internet Explorer nie ma sobie równych. Zaraz za nim jest Opera, potem Firefox i nieco wolniej Chrome. Różnice w wydajności są bardzo małe.
Chrome 9.0 okazał się nieco szybszy od wersji 8.0. Firefox 4.0b10 znów działa nieco szybciej. Safari, Internet Explorer oraz stary Firefoks są zupełnie poza stawką.
GUIMark2 świetnie sprawdza się w sprawdzaniu wydajności akceleracji GPU. Tutaj widać ogromną przewagę Google Chrome 9.0 nad wersją 8.0. Firefox w tym teście radził sobie dobrze już od jakiegoś czasu. Oczywiście nie dotyczy to edycji 3.6.
Test FishIE Tank potwierdza, że Chrome 9.0 radzi sobie dużo lepiej z wykorzystaniem GPU od wersji 8.0. Podobnie Firefox 4.0b10, który okazał się znacznie szybszy od wersji beta 9. Co ciekawe nawet Opera 11.01 jest szybsza od 11.00.
Wygląda na to, że Google Chrome traci tytuł najszybszej przeglądarki świata. Firefox 4.0 udowadnia, że kiepska wydajność wersji 3.6 to tylko wypadek przy pracy. Opera 11 jest szybka, jednak traci ze względu na brak obsługi GPU. Internet Explorer 9 PP7 również radzi sobie dobrze, a wersja RC, która powinna pojawić się już niebawem będzie jeszcze szybsza. Wygląda na to, że wojna przeglądarek wybuchła na nowo.