Po co mam wszystko skrupulatnie notować długopisem, skoro moja praca odbywa się głównie na komputerze? Oczywiście potem wygodniej jest zabrać ze sobą kartkę papieru niż komputer z zapisanymi notatkami. Ale od czego są smartfony? Nowoczesne urządzenia pozwalają mieć dostęp do swoich rzeczy zawsze i wszędzie, gdzie jest internet. Wystarczy telefon komórkowy, lub komputer z przeglądarką internetową.
Do takiego notatnika możesz dodać wszystko. Tekst, grafikę, a nawet filmy. Co istotne, możesz zrobić to w bardzo szybki sposób. Szczerze przyznam, że to znacznie rozwiązało wiele moich problemów. Czasami mam złotą myśl, w postaci ciekawego leadu (czyli wstępu do tekstu), lub po prostu przypominam sobie że w domu właśnie kończy się papier toaletowy – a to przecież poważny problem. Wiem też, że za moment po owej myśli w mej głowie nie zostanie najmniejszy ślad. Wtedy wyciągam z kieszeni telefon i dopisuje to do odpowiedniej listy. To był główny powód, dla którego postanowiłem poszukać sobie brulionu na miarę XXI wieku i podzielić się z wami tym doświadczeniem.
Aplikacje wymienione poniżej można podzielić na dwie kategorie. Pierwsze trzy służą do zbierania informacji wszelakich, zaś dwie ostatnie są stworzone do zarządzania czasem. Możemy w nich przypisać zadania, jakie mamy wykonać danego dnia. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać jedynie z pierwszej kategorii programów.
Evernote
adres: http://evernote.com/ cena:
darmowy (w wersji podstawowej)
Hasłem usługi Evernote jest “Zapamiętaj wszystko” i trzeba przyznać, że świetnie oddaje ideę pomysłu. Notatki możemy tworzyć na różne sposoby. Jest specjalna aplikacja dla komputerów z systemem Mac OS X jak i Windows. Dostępne są także dedykowane programy do komórek z systemami iOS jak i Android. A co, jeżeli twojego telefonu nie ma na poniższej liście? To też nie kłopot. Sam używam telefonu z Windows Phone 7, który jeszcze nie doczekał się odpowiedniego programu – ten jest w trakcie przygotowania. Dlatego korzystam z Evernote przez stronę internetową dostosowaną do komórek. Nie jest to może najbardziej funkcjonalne, ale każdą myśl, która pojawi się w mojej głowie mogę dodać używając zaledwie jednego kliknięcia.
Platformy:
- WWW
- Apple Mac OS X
- Apple iPhone/iPod Touch
- Apple iPad
- Google Android
- Palm Pre/Prix
- Sony Ericsson X
- Microsoft Windows
- Microsoft Windows Mobile
Springpad
adres: http://springpadit.com/ cena:
darmowy
Istotną zaletą Springpada jest brak konieczności zakładania konta. Jak więc można się zalogować? To bardzo proste, wystarczy że masz konto Google, Yahooo, Twitter lub Facebook. Podjesz swoje dane i gotowe. Springpad nie doczekał się jeszcze (o ile w ogóle się doczeka) dedykowanych aplikacji dla systemów Windows, czy też Mac OS X. Wszystko obsługujemy przez aplikację online, czyli stronę internetową. Możliwości Springpada są bardzo duże. Można tworzyć notatki oraz listy zadań, które umożliwiają wygodne “odhaczanie” zapisanych czynności. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dodać zdjęcia. Aplikacje na telefony komórkowe dodatkowo umożliwiają skanowanie kodów kreskowych oraz szukanie różnych atrakcji w pobliżu. Świetna alternatywa dla popularnego Evernote.
Platformy:
- WWW
- Google Android
- Apple iPhone/iPod Touch
- Apple iPad
Simplenote
adres: http://simplenoteapp.com/ cena:
darmowy (jest też wersja płatna)
Prosty, ale funkcjonalny notatnik który można obsługiwać przez przeglądarkę internetową zarówno z komputerów, jak i telefonów komórkowych. Aby nie pogubić się w stertach pojedynczych notatek producent przewidział opcję przypisywania tagów, jak i przypinania najważniejszych notatek na górze listy. Domyślnie Simplenote jest darmowy, ale można wykupić wersję płatną. Dzięki temu program będzie pamiętał aż 30 (domyślnie 10) wcześniejszych wersji dokumentu, w razie gdybyśmy chcieli odzyskać coś skasowanego. Dochodzi także synchronizacja z Dropboxem. Chociaż producent oferuje dedykowaną aplikacje jedynie dla iPhone’a, to wiele niezależnych programów umożliwia współpracę z Simplenote. Lista tych aplikacji jest długa i można się z nią zapoznać na stronie usługi.
Platformy:
- WWW
- Microsoft Windows
- Apple Mac OS X
Remember The Milk
adres: http://www.rememberthemilk.com/ cena:
darmowy trial (potem ok. 70 zł za rok)
Remember The Milk jest jedną z najstarszych usług służących do organizacji czasu. Nie jest to typowy program do zbierania informacji i notatek. Wykorzystuje metodę organizacji GTD (Getting Things Done) i trzeba przyznać, że sprawdza się w tym znakomicie. Można go traktować jako uzupełnienie wyżej opisanych aplikacji. Tworzenie list odbywa się w bardzo prosty sposób. Można im przydzielać różne kategorie, np. praca, dom itp. Dostępne są także priorytety, aby w danym momencie nie zajmować się czynnościami mniej istotnymi. Podobnie jak w przypadku Springpad, tutaj również możemy zalogować się używając konta Google. Na uwagę zasługują świetne aplikacje mobilne, a przede wszystkim genialne widżety dla systemu Android.
Platformy:
- WWW
- Google Android
- Apple iPhone/iPod Touch
- Google Calendar
- iGoogle
- BlackBerry
- Microsoft Outlook
- Windows Mobile
TeuxDeux
adres: http://teuxdeux.com/ cena:
darmowy
Zasada działania jest podobna do Remember The Milk, czyli tworzymy listy zadań. Dostęp do usługi jest darmowy i korzystamy z niej używając jedynie strony internetowej. Brak jakichkolwiek aplikacji dedykowanych. Czy to źle? Niekoniecznie, bowiem TeuxDeux jest bardzo prosty w obsłudze, intuicyjny i szybki. Wystarczy rzucić okiem na poniższy zrzut ekranu. Utworzone zadania można z łatwością przeciągać na inne dni bez najmniejszego problemu. Wyjątkiem, jak to zwykle bywa, jest Apple iPhone, dla którego producent przygotował aplikację.
Platformy:
- WWW
- Apple iPhone/iPod Touch