Wizualnie dysk robi bardzo dobre wrażenie. STBE320200 należy do systemu GoFlex, którego ideą jest rozdzielenie samego nośnika danych od interfejsu zewnętrznego, który może być zmieniany, a sam nośnik może współpracować z różnymi urządzeniami w ramach systemu GoFlex (np.: stacją dokującą z gniazdem sieciowym by udostępnić pliki, playerem multimedialnym by odtworzyć muzykę czy obejrzeć film). Dysk z adapterem jest połączony poprzez wzmocnione złącze SATA. Po odpięciu adaptera niestety nie ma możliwości podpięcia standardowych kabli SATA, gdyż złącze osadzone jest zbyt głęboko wewnątrz obudowy (wtyczki standardowych kabli SATA są za grube). W tym modelu dostępny jest adapter obsługujący interfejs USB 3.0. przez, który odbywa się zasilanie i transfer. Wewnątrz obudowy pracuje jedno-talerzowy Seagate Momentus Thin 7200 ST320LT007, którego wysokość wynosi zaledwie 7 mm. To dzięki temu dyskowi możliwe było takie odchudzenie obudowy. Prędkość obrotów talerzy dysku wynosi 7200 obr./min, jego pracę wspomaga bufor pamięci podręcznej o wielkości 16 MB. Pojemność użytkowa to 298 GB.
Użytkownicy dysków z rodziny GoFlex mogą korzystać z nich płynnie, przenosząc dane pomiędzy komputerami z systemami Windows, Linux i Mac OS. Zawartość dysku sformatowanego w NTFS jest widoczna i możliwa do odtworzenia i skopiowania na komputerach Apple’a (aby uzyskać także możliwość kopiowania na dysk z NTFS pod Mac trzeba posłużyć się dodatkowym oprogramowaniem).
W syntetycznych testach wydajności nośnik zaprezentował się bardzo dobrze. W HD Tach uzyskał najwyższy średni odczyt danych spośród modeli dotychczas przetestowanych 93,3 MB/s. Zapis danych był również wysoki 87,7 MB/s z niezłym czasem dostępu wynoszącym 17,2 ms. Maksymalna szybkość jaką uzyskał przenosząc dane wynosiła 106,4 i 92,8 MB/s (CHIP Diskbench). W testach aplikacyjnych PC Mark05 HDD Score Seagate otrzymał 5116 punktów czyli mniej niż dyski z czołówki naszego rankingu.
W pomiarach rzeczywistej szybkości przesyłania danych, wykonanych stoperem, Seagate potrafił zapisać kopię DVD (4,3 GB) w czasie 51 s (84,3 MB/s), a odczytać w 49 s (88,3 MB/s). Oznacza to, że zapełnienie całej powierzchni nośnika dużymi plikami zajęłoby ok. godziny. Zarówno osiągana przez FreeAgenta temperatura pracy 40°C jak i generowany podczas odczytu hałas maks.: 27,9, dB (0,8 sona) jest na przyzwoitym poziomie. STBE320200 zużywa podczas rozruchu 3,8 W. W trybie odczytu pobiera 3 W, w trybie jałowym 2,5 W. Natomiast po szybkim i automatycznym przejściu w tryb energooszczędny jego zużycie spada do 1,1 W. Nośnik wyposażony jest w oprogramowanie do backupu i synchronizacji (PC) oraz szyfrowania danych (192-bit Triple DES). 1 GB powierzchni na dysku kosztuje 1,21 zł. czyli całkiem sporo. Cena dysku nie jest niska lecz biorąc pod uwagę duże możliwości i niewątpliwe walory estetyczne i funkcjonalne nośnika warto zastanowić się nad tą propozycją.
Arkadiusz Uriasz