Ta jubileuszowa konferencja w wielu aspektach będzie wyjątkowa. Podsumuje 10 lat spotkań ludzi wyjątkowo zaangażowanych w popularyzację edukacji informatycznej w edukacji. Środki finansowe z budżetu państwa i Europejskiego Funduszu Społecznego pozwoliły w tym okresie wprowadzić do szkół ponad 40 000 pracowni komputerowych. Jednak bez pracy zapaleńców, którym zależy na podnoszeniu poziomu edukacji informatycznej uczniów wszystkie akcje przekazywania sprzętu byłyby tylko pustym działaniem.
Podczas kolejnych zjazdów uczestnicy wymieniali doświadczenia, brali udział w zajęciach jako słuchacze, zdobywali nową wiedzę i dzielili się swoją z innymi. Każdy zjazd był charakterystyczny i kierował uwagę uczestników na konkretny problem.
- 2011 – X ZJAZD – Koniec Epoki Kredy – Skuteczne Wprowadzanie Potrzebnych Zmian
- 2010 – IX ZJAZD – Nowoczesna i mobilna edukacja w szkole to bujanie w chmurach?
- 2009 – VIII ZJAZD – Nadchodzące technologie dla edukacji – Komputer idzie do szkoły
- 2008 – VII ZJAZD – Dla Najlepszych od Najlepszych, co Najlepsze – Nadchodzące technologie i projekty dla edukacji
- 2007 – I ZJAZD – Dla Najlepszych od Najlepszych, co Najlepsze – Szkoła liderem w informatyzacji społeczności
- 2006 – V ZJAZD – Szkoła jutra
- 2005 – IV ZJAZD – Szkoła na miarę społeczeństwa informacyjnego
- 2004 – III ZJAZD – Razem tworzymy nowoczesną szkołę
- 2003 – II ZJAZD – Profesjonalne administrowanie pracownią, podstawą wdrażania IT w szkole
- 2002 – I ZJAZD
W tegorocznym zjeździe weźmie udział w różnych formach zajęć około 800 osób
- około 320 – nauczycieli informatyki – administratorów szkolnych sieci komputerowych. W tej grupie wielu nauczycieli to “dwuprzedmiotowcy” – oprócz informatyki nauczają innego przedmiotu,
- około 120 – nauczycieli przedmiotów innych niż informatyka,
- około 120 – dyrektorów szkół, dyrektorów ośrodków doskonalenia nauczycieli, wójtów, burmistrzów, przedstawicieli samorządów.
- około 80 gości – koordynatorzy edukacji informatycznej, przedstawiciele MEN, władze państwowe, oświatowe i samorządowe, przedstawiciele mediów.
- około150 – młodzież szkolna
Od wielu lat przyjeżdżają do Mrozów również delegacje nauczycieli z Litwy, Białorusi, Ukrainy, Słowacji, Czech i Izraela.
Wśród organizatorów są osoby z całej Polski. Przez 10 lat zespół zmieniał się, ale główny trzon jest stabilny i z oddaniem prowadzi swoje działania.
Od lat działania wolontariuszy wspierają partnerzy – polskie i światowe firmy prezentujące swój sprzęt, oprogramowanie, rozwiązania organizacyjne i usługi internetowe. Są tu pokazywane najnowsze rozwiązania dla edukacji, często premiery. We współpracy z nauczycielami przyjeżdżającymi na zjazd firmy nierzadko opracowują oprogramowanie, materiały edukacyjne i usługi dopasowując je do zapotrzebowania edukacji. Przynosi to wymierne korzyści wszystkim a szczególnie uczniom wpływając na poprawę warunków zdobywania przez nich wiedzy. Szczególnie istotne było zawsze wsparcie firm – Microsoft, Intel, Cisco, FEN, NTT, Telekomunikacji, Librus, ProgMan, Vulcan, Panasonic, ARCAVIR, WACOM, Dreamtec i wielu innych. Wydawnictw WSz PWN, Helion. Przez 10 lat wiele firm wykazało swój pozytywny wkład w rozwój edukacji informatycznej. Prelegenci prowadzący wykłady i warsztaty w Mrozach nie są ludźmi przypadkowymi. Przygotowują swoje wystąpienia niebywale starannie, często są wielokrotnymi uczestnikami zjazdu. Wypowiadając się o zjeździe zwracają uwagę na to, że warto tu przyjeżdżać i warto przekazywać swoją wiedzę opiekunom szkolnych pracowni. Ta wiedza na pewno będzie szybko wykorzystana dla dobra uczniów. Uczestnicy zjazdu nie przyjeżdżają na spotkanie towarzyskie tylko bardzo sumiennie pracują nad sobą korzystając bardzo różnorodnych form jakie Zjazd w Mrozach oferuje.
Na warsztatach i wykładach prezentowane są tematy z zakresu:
- Wykorzystania ICT w edukacji.
- Procesu informatyzacji szkół.
- Wizualizacji nauczania.
- Administrowania szkolnymi sieciami komputerowymi.
- Tworzenia sieci bezprzewodowych.
- Wdrażania elektronicznych dzienników lekcyjnych i platform edukacyjnych.
- Stosowania narzędzi do publikacji w sieci dla celów edukacyjnych.
- Bezpieczeństwa młodzieży w sieci.
- Zastosowania technologii Web 2.0 w szkole.
- …oraz wiele, wiele innych.
Na stoiskach jest prezentowany najnowszy sprzęt, podręczniki, oprogramowanie i oprzyrządowanie dedykowane edukacji.
Szczegółowy program i oferta firm dla zjazdu jest obecnie tworzona. Niektóre tematy, jak w poprzednich zjazdach zostaną podane do wiadomości w ostatniej chwili. Często będą to niespodzianki firm przygotowane specjalnie na zjazd. Linki do nich znajdują się na stronie www.mrozy.net w dziale Linki. Podobieństwa i różnice w tych programach obrazują proces zmian jakie zaszły w ostatnim czasie w zapotrzebowaniu nauczycieli na tematykę konferencji, co jest potrzebne w codziennej pracy szkół.
Inspirując się tą konferencją i wychodząc naprzeciw potrzebom środowiska nauczycieli powstały konferencje o podobnym charakterze. Różnią się sposobem organizacji, ale działają w tym samym zakresie. W bieżącym roku szkolnym odbyły się zjazdy:
- Kęsowo – Zjazd Opiekunów Pracowni Internetowych – 8, 9, 10 kwietnia 2011 r.
- Nowy Tomyśl – KASSK 2011 – Konferencja Administratorów Szkolnych Sieci Komputerowych 2011 – 1,2,3 kwietnia 2011 r.
- Kołobrzeg 2011 – Kołobrzeskie Spotkania Opiekunów Szkolnych Pracowni Komputerowych – 3, 4, 5 lutego 2011 r.
- Radom 2010 – Nowoczesne technologie informacyjne w służbie edukacji – 23, 24 października 2010 r.
- Twardogóra 2010 – DKATI 2010 – “Różne oblicza technologii” – 7, 8, 9 października 2010 r.
- Ożarowice 2010 – VI KASSK – SWAP 2010 – 17, 18, 19 września 2010 r.
Organizatorzy Zjazdu w Mrozach biorą udział w konferencjach zaprzyjaźnionych, wymieniają doświadczenia i uczą się obserwując przyjaciół. Wszyscy uczestnicy i organizatorzy zachowują podstawowe zasady dobrego przygotowania nauczyciela do pracy. Trzeba się uczyć przez całe życie. Trzeba co pewien czas być uczniem aby być nauczycielem. Trzeba ciągle poznawać rzeczy nowe aby się nie cofnąć.
Z opinii wielu uczestników tych konferencji wysnuć można wniosek, że każdy nauczyciel informatyki aby nadawać się do pracy musi ciągle się szkolić, wymieniać doświadczenia z innymi nauczycielami i choć raz w roku wziąć udział w jednej z konferencji aby upewnić się “co jest dziś” i “co najprawdopodobniej będzie jutro”.