Wewnątrz obudowy dysku na PCB znajdziemy wydajny kontroler Sand Force SF-1222TA3-SBH oraz pamięci typu MLC (Multi-level-cell) NAND flash produkcji Intela (29F16B08JAMD). Są to pamięci wykonane w procesie technologicznym 34 nm. Pojemność użytkowa dysku wynosi 111 GB. S599 oferuje wbudowaną funkcję ECC, która automatyczne raportuje, wykrywa i koryguje błędy. Nad równomiernym zużywaniem się komórek, które mają określoną ilość cykli zapisu czuwa technologia Wear-Leveling, dzięki której dane zapisywane są w pierwszej kolejności w komórkach dotychczas rzadziej użytych. Komórki starzeją się równomiernie, a sam nośnik wystarcza na dłużej. Oprogramowanie wewnętrzne nośnika obsługuje polecenia TRIM oraz procesy Garbage Collection co zapobiega degradacji szybkości zapisu. Nośnik obsługuje również kolejkowanie poleceń wewnętrznych NCQ. Deklarowana, maksymalna szybkość odczytu sekwencyjnego podana w specyfikacji wynosi odpowiednio 280 i 270 MB/s dla odczytu i zapisu.
Wydajność nośnika w testach jest wysoka, oczywiście jeśli przyjmiemy ograniczenie w postaci SATA 3 Gb/s jako, że właśnie ten interfejs jest najczęściej w użyciu w notebookach. Zakup nośnika z SATA 6 Gb/s nie przyniesie zysku w postaci wzrostu wydajności jeśli nie będzie on podłączony do płyty głównej z tym interfejsem, a koszt zakupu takiego SSD jest wyższy. Średnia szybkość przesyłania danych A-Daty sprawdzona przy pomocy aplikacji CHIP Diskbench wynosiła 267 i 258,1 MB/s podczas odczytu i zapisu. Maksymalna szybkość transferu danych wynosiła 270 i 262,6 MB/s. Wysokie wyniki potwierdza aplikacja ATTO, w której maksymalny transfer danych wynosił 283,2 i 273,9 MB/s podczas odczytu i zapisu. Czas dostępu oraz wydajność I/O również są na dobrym poziomie.
W testach aplikacyjnych PC Mark Vantage HDD Score, gdzie sprawdzamy praktyczną wydajność nośnika, uzyskał on ocenę całościową 40172 punkty. Jest to wysoki wynik, na poziomie najpopularniejszych obecnie na rynku nośników wyposażonych – tak jak S599 – w kontroler SandForce SF-1200. A-Data zapewnia szybki start systemu operacyjnego. Jest także szybsza od nośników Intel SSD 510, Crucial C300 czy Plextor M2S, z interfejsem SATA 6 Gb/s w ładowaniu aplikacji. Wspomniane nośniki jednak szybciej obsługują gry i Windows Media Center oraz lepiej sprawdzają się podczas edycji materiałów wideo. Oczywiście planując zakup nośnika SSD nie do notebooka, lecz do PC wyposażonego w SATA 6 GB/s warto spojrzeć na wyniki bezkonkurencyjnych w każdej kategorii nośników z kontrolerem SandForce SF-2200.
S599 zużywa średnio 0,8 W energii czyli ok 30 % mniej od tradycyjnego HDD, co pozwala na dłuższą pracę na baterii. Dość znacznie jak na SSD nagrzewała się obudowa A-Daty. Po 30 minutach pracy w wymuszonym trybie odczytu osiągała temperaturę aż 44°C.
Jak pokazują wyniki przeprowadzonych przez nas testów S599 to całkiem sprawny nośnik SSD, który potrafi rzucić wyzwanie takim konkurentom jak OCZ Vertex 2, Patriot Inferno, Corsair Force. Jego cena (6,70 zł w przeliczeniu na 1 GB powierzchni) jest moim zdaniem całkiem do przyjęcia, a możliwości duże. Nośnik świetnie sprawdzi się w notebooku, jednakże do PC poleciłbym zakup sporo wydajniejszych SSD z kontrolerem SandForce SF-2200 i interfejsem SATA 6 Gb/s.
Arkadiusz Uriasz