S528 wyposażony jest w bufor pamięci podręcznej DRAM o wielkości 64 MB (ELPIDA TWN S51321DBH-5ATS-F) oraz 16 modułów pamięci typu MLC (Multi-level-cell) NAND flash produkcji Intela o pojemności 4 GB każdy (29F32G08AAMDB). Pojemność użytkowa dysku wynosi 59 GB. Deklarowana, maksymalna szybkość odczytu sekwencyjnego podana w specyfikacji wynosi odpowiednio 240 i 160 MB/s dla odczytu i zapisu. Oprogramowanie wewnętrzne nośnika obsługuje polecenia TRIM co zapobiega degradacji szybkości zapisu. Dyski obsługują również kolejkowanie poleceń wewnętrznych NCQ.
Wydajność nośnika w testach jest przeciętna. O ile średnia szybkość odczytu jest do zaakceptowania choć osiąga poziom ok. 40 MB/s słabszy od nośników z kontrolerem Sand Force SF-1200, które jako najpopularniejsze na rynku traktujemy jako punkt odniesienia, to w zapisie ta różnica jest kolosalna, wynosi ok. 130 MB/s. Średnia szybkość przesyłania danych sprawdzona przy pomocy aplikacji CHIP Diskbench wynosiła 226,6 i 128,1 MB/s podczas odczytu i zapisu.
W aplikacji ATTO, maksymalny transfer danych wynosił 237,6 i 137,9 MB/s podczas odczytu i zapisu. Czas dostępu oraz wydajność I/O tego dysku są na dobrym poziomie. W testach aplikacyjnych PC Mark Vantage HDD Score, gdzie sprawdzamy praktyczną wydajność nośnika S528 uzyskał jednak niską ocenę łączną: 26448 punktów. Jest to wynik niższy zarówno od dysków wyposażonych w kontroler SandForce SF-1200 (A-Data S599, Patriot Inferno, mach Xtreme MX-DS), jak również w kontroler Toshiby (Kingston V+100, GoodRam Pro).
PQI S528 dużo wolniej od porównywanych uruchamia system i aplikacje. W przypadku startu systemu ta różnica jeszcze nie jest tragiczna, choć konkurencja oferuje szybkość wyższą nawet o 65 MB/s. Tragicznie wolne jest natomiast ładowanie aplikacji, gdzie 110 MB/s różnicy przy niskim rezultacie S528 to odczuwalna w praktyce przepaść, rzutująca na komfort pracy użytkownika. Szybkość obsługi gier, edycji materiałów wideo i obsługi Windows Media Center dysku PQI są dużo lepsze, tutaj różnica w stosunku do najszybszego porównywanego była maks. 20 MB/s. PQI S535 zużywa średnio 0,7 W energii czyli mało. Obudowa nośnika nagrzewała się po 30 minutach pracy w wymuszonym trybie odczytu do temperatury 39°C. Dysk objęty jest 2-letnim okresem ochrony gwarancyjnej.
Jak widać z porównania wyników modeli o pojemności 60-64 GB, których testy przeprowadzaliśmy w laboratorium, nośnik PQI S528 nie zachwyca. Nie poleciłbym go, w tej cenie użytkownikowi modernizującemu swój komputer, gdyż za podobne pieniądze znaleźć można coś zdecydowanie wydajniejszego, a przy tym z dłuższą gwarancją.
Arkadiusz Uriasz