Sercem urządzenia jest znany z netbooków układ APU – Fusion firmy AMD. Dokładnie chodzi o procesor C-50 z rodziny Ontario, który ma dwa rdzenie CPU oraz zintegrowany układ graficzny AMD Radeon 6250. Obraz generowany przez wspomnianą grafikę wyświetlany jest na 10-calowym, błyszczącym ekranie o rozdzielczości 1280×800 pikseli. To taki sam ekran jak w tablecie Acer Iconia Tab A500, o którym pisaliśmy TUTAJ. Jakość wyświetlanego obrazu jest dobra, a jasność wystarczająca. Ekran sprzęgnięty został z wbudowanymi czujnikami oświetlenia i ruchu (akcelerometr), które w razie potrzeby można wyłączyć. Acer zastosował ekran pojemnościowy, który dość szybko i precyzyjnie reaguje na dotyk. Ogólnie wygoda obsługi sterowania dotykowego stoi na wysokim poziomie pod warunkiem, że korzystamy ze specjalnych nakładek na system Windows zainstalowanych przez Acera, np. Acer Ring, Device Control, TouchBrowser. Obsługa standardowych aplikacji i funkcji Windows 7 zwłaszcza osobom o grubszych palcach zdecydowanie nie polecamy. Trafienie w wybraną ikonę lub wybranie odpowiedniej funkcji z menu opcji systemu Windows może okazać się sporym wyzwaniem.
Tam gdzie kończy się wygoda obsługi “tabbooka” za pomocą dotykowego ekranu, z pomocą przychodzi stacja dokująca z tradycyjną klawiaturą. Można ją traktować jako niezależne wyposażenie i w razie potrzeby zostawić w domu. Jednak gdy będziemy musieli wpisywać duże ilości tekstu, wypełniać rozbudowane tabele w Excelu lub… skorzystać z sieci LAN, lepiej ją zabrać ze sobą. No właśnie. Stacja dokująca to nie tylko sama klawiatura bo umieszczono w niej także wspomniany kontroler sieci LAN oraz trackpoint zastępujący tradycyjnego touchpada.
Tabletowy komputer Acera wyposażono w 2 GB pamięci RAM DDR3 oraz dysk SSD o pojemności 32 GB. To być może wystarczająco duża pojemność dla tabletu, ale na pewno nie dla netbooka z Windows 7. Już po krótkim czasie może się okazać, że brakuje nam miejsca na zainstalowanie kolejnej aplikacji lub przechowywanie plików multimedialnych. Sytuację z przepełnionym dyskiem możemy ratować przez dokupienie pojemnej karty SDHC lub pendrive’a. Co ciekawe testowane urządzenie ma aż dwie kamery – przednią i tylną. Jedna można np. wykorzystać jako kamerkę internetową, a drugą jako aparat do robienia zdjęć. Obydwie mają taką samą funkcjonalność. Choć jest to rozwiązanie dość powszechne w tabletach i najnowszych smartfonach do już w netookach praktycznie nie jest spotykane.
Dla urządzeń zewnętrznych dostępne są dwa złącza USB. Poza tym jest czytnik kart pamięci SD/MS oraz złącze HDMI dla monitora, telewizora lub projektora. Na zewnątrz urządzenie komunikować się może za pomocą sieci LAN, Wi-Fi w standardzie N lub Bluetootha. Opcjonalnym wyposażeniem jest modem 3G, co może ułatwić wygodny dostęp do Internetu prawie z dowolnego miejsca.
Wydajność testowanego Acera Iconia Tab W500 na tle przeciętnych netbooków jest zadowalająca. Zwłaszcza w testach graficznych zintegrowany z procesorem GPU osiąga wydajność na poziomie netbooków z grafiką Nvidii czyli o klasę wyższą niż modele ze zintegrowaną grafiką Intela. Sam CPU nie jest już tak spektakularny – modele z procesorem AMD E-350 uzyskują znacznie lepsze osiągi.
Obudowa Acera, jeśli porównamy go do jabłkowego konkurenta jest zdecydowanie mniej wygodnabo cięższa i grubsza. Nadrabia za to dużo większą funkcjonalnością i możliwościami podłączenia zewnętrznych akcesoriów i urządzeń. Dołączona do zestawu stacja dokująca może być podczas transportu wygodnie połączona z częścią główną za pomocą specjalnego zaczepu. Również mocowanie stacji dokującej do pozycji użytkowej nie sprawia wielkich problemów. Wystarczy wsunąć część z ekranem w odpowiednie bolce mocujące i gotowe. Można mieć jedynie zastrzeżenia do solidności i stabilności tego połączenia. Urządzenie w stacji dokującej nieco się kołysze przy gwałtownym przemieszczaniu całości, ale ogólnie trzyma się na swoim miejscu.
Acer Iconia Tab W500 zasilany jest litowo-jonową baterią o pojemności 3260 mAh. Pozwala ona na ponad trzy i pół godziny odtwarzania filmu lub ponad pięć godzin oszczędnej pracy z edytorem tekstu. Jest to wynik raczej słaby jeśli porównamy go z oszczędnymi netbookami, które potrafią pracować nawet ponad jedenaście godzin bez ładowania.
Testowany Acer jest za to urządzeniem bardzo cichym. Bez obciążenia generuje hałas na poziomie 18,7 dB (A), natomiast przy wysilonej pracy wzrasta on zaledwie do 19,7 dB (A).
Acera Iconia Tab W500 można polecić wszystkim, którzy wahają się pomiędzy wyborem tradycyjnego netbooka, a urządzenia pokroju iPada. W szybki i łatwy sposób możemy z niego uczynić typowy, tablet lub tradycyjnego netbooka z klawiaturą. Jeśli jednak możecie sobie pozwolić na zakup tabletu i netbooka czy ultra mobilnego notebooka to zdecydowanie oba te urządzenia spełnią swoje funkcje lepiej niż kompromisowy W500.
Karol Kulas
Powiązane treści:
dysk zewnętrzny sd – jaki wybrać