Z myślą o kalkulatorach stworzono wiele gier logicznych, karcianych, ale nie tylko. Bilard, Tetris, Bomber Man 2, PacMan a nawet Mario Bros, to tylko niektóre z wielu tytułów, w które możemy zagrać na kalkulatorze. Darmowe pakiety oprogramowania pozwalają na własne programowanie kalkulatora. Dodatkowo dzięki udostępnianym za darmo bibliotekom graficznym, instrukcjom, arkuszom kalkulacyjnym, programom czy aktualizacjom użytkownicy mogąc tworzyć nowe gry i programy.
Niektórzy z użytkowników poszli w tej kwestii o krok dalej, uruchamiając na kalkulatorach takie legendarne produkcje jak Doom, Wolfenstein 3D (na Casio FX-9860G) czy Starcraft, zachowując przy tym ich grywalność.
Współczesne kalkulatory graficzne radzą sobie z całkami nieoznaczonymi, równaniami różniczkowym, szeregiem Taylora, umożliwiają działania na macierzach. Sprawdzają się przy testowaniu hipotez matematycznych, obliczeniach finansowych czy kreśleniu wykresów. Są również wykorzystywane do analiz temperatury, natężenie światła oraz napięcia elektrycznego. Gry nie są ich domeną, jednak z drugiej strony, kilkanaście lat temu wielu zadawało sobie pytanie, po co komu gry w telefonach komórkowych.