Testowany model Aspire Ethos 5951G wyposażono w czterordzeniowy procesor Intel Core i7-2630QM taktowany zegarem 2 GHz. Do generowania obrazu wykorzystywane są dwa układy graficzne: wbudowany w procesor Intel GMA HD 3000 oraz zewnętrzny Nvidia GeForce GT 555M. Pracują one zamiennie w zależności od zapotrzebowania na wydajność lub na oszczędność energii. Przełączanie się pomiędzy nimi odbywa się automatycznie dzięki technologii Nvidia Optimus. Poza tym w komputerze zamontowano aż 16 GB pamięci RAM, co jest również maksymalną ilością jaką można zastosować. Do przechowywania danych zastosowano tradycyjny dysk twardy 5400 obr./min o pojemności 640 GB. Dla urządzeń zewnętrznych dostępne są cztery złącza USB w tym jedno USB 3.0 oraz jedno mini FireWire (i-Link).
Mocne podzespoły i duża ilość pamięci RAM zapewniają komputerowi wysokie osiągi, co potwierdzają wyniki testów wydajności. W benchmarku PCMark Vantage testowany Acer osiągnął 7646 punktów. Jest to bardzo dobry wynik, lecz byłby on znacznie lepszy gdyby w komputerze zastosowano szybki dysk SSD. Również wyniki testów graficznych są zadowalające – 3DMark06 – 11824 punkty i 3DMark Vantage – 5883 punkty. Lepsze wyniki osiągają tylko notebooki z segmentu dla graczy, które wykorzystują najbardziej wydajne grafiki zewnętrzne.
Przy tak “wypasionej” konfiguracji pewnym nieporozumieniem jest zastosowanie ekranu 15,6 cala o standardowej rozdzielczości 1366×768 pikseli zamiast Full HD. W takim przypadku nie dziwi brak napędu Blu-ray, który nie byłby w pełni wykorzystywany.
Obudowa komputera jest bardzo solidna co można odczuć po jej gabarytach i wadze. Grubość obudowy dochodzi do 4 cm a ciężar przekracza 3 kg, a gdy zechcemy również zabrać ze sobą zasilacz będziemy musieli łącznie dźwigać prawie 3,7 kg. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jakie zastosowali konstruktorzy Acera w tym modelu jest touchpad w formie odłączanej tabliczki. Dodatkowo na jego powierzchni wyświetlane są przyciski dotykowe co pozwala wykorzystywać go jako pilot np. do sterowania odtwarzaczem multimediów. Na uwagę zasługuje zastosowanie dobrej jakości głośników w systemie 2+1, które pozwalają cieszyć się dość czystym i efektownym jak na notebooka dźwiękiem. Wisienką na torcie w przypadku konstrukcji obudowy jest pełnowymiarowa (oddzielna sekcja klawiszy numerycznych) klawiatura wyspowa, która jest podświetlana od spodu diodami LED.
Pomimo zastosowania bardzo wydajnych podzespołów komputer potrafi pracować długo na baterii dzięki zaawansowanemu systemowi zarządzania energią, jaki oferują najnowsze procesory Intela z rodziny Sandy Bridge. W trybie oszczędnej pracy wykorzystywana jest bowiem grafika wbudowana w procesor. Poza tym istotny wpływ na długi czas pracy oraz wspomniany ciężar komputera ma ośmiokomorowa bateria o pojemności 6000 mAh. Jest ona zabudowana w obudowie i nie można jej wyjąć bez wizyty w serwisie. W czasie testów komputer pracował na własnym zasilaniu przez cztery i pół godziny podczas odtwarzania filmu z DVD i ponad osiem i pół godziny w trybie oszczędnym. Jest to bardzo dobry i w pełni zadowalający wynik jak na dużego i wydajnego notebooka. Chociaż rekordzista w tym segmencie – Lenovo ThinkPad W520 pracuje znacznie dłużej, lecz zawdzięcza to większej baterii (8400 mAh).
Podsumowując Acer Aspire Ethos 5951G to duży i wydajny notebook, który sprawdzi się jako mobilne centrum rozrywki oraz potężna maszyna do najbardziej wymagających zadań – obróbka grafiki i edycja filmów. Niestety bardzo mocno podcina mu skrzydła brak ekranu o rozdzielczości Full HD. Bardzo bogata specyfikacja – wydajny procesor, duża pojemność pamięci RAM niestety słono kosztuje.
Karol Kulas