Konstrukcja testowanego modelu bazuje na najnowszej platformie Intela z dwurdzeniowym procesorem Core i5-2410M. Do generowania grafiki wykorzystywany jest tandem składający się z grafiki zintegrowanej z procesorem oraz grafiki zewnętrznej – Nvidia GeForce GT 525M. Obraz wyświetlany jest na błyszczącym ekranie o przekątnej 15,6 cala i rozdzielczości Full HD (1920×1080 pikseli). Dla zewnętrznych wyświetlaczy dostępne są dwa nowoczesne złącza – mini DisplayPort oraz HDMI.
Obudowa nowego XPS-a została wykonana z tworzywa sztucznego, którego jakość w niczym nie umniejsza prestiżu marki. Dzięki ładnemu designowi oraz powłoce z farby w kolorze aluminium całość prezentuje się elegancko. Niestety komputer jest masywny nie tylko z wyglądu, ale także swoje waży i raczej nie zalicza się do urządzeń, które wygodnie można zabierać ze sobą przy każdym wyjściu z domu. Grubość obudowy dochodzi do prawie 4 cm, a całość z zasilaczem waży ponad 3 kg.
To co najbardziej może zachwycić potencjalnych nabywców Della XPS L502X to doskonałej jakości nagłośnienie składające się z trzech głośników znanej maki JBL. Do pozytywnych stron konstrukcji należy także wygodna i co najważniejsze podświetlana klawiatura wyspowa.
Testowany model wyposażono w 4 GB pamięci RAM DDR3, którą można rozszerzyć do 8 GB. Do przechowywania danych zastosowano standardowy dysk twardy 7200 obr./min o pojemności 500 GB. Poza tym komputer ma napęd optyczny DVD RW, który opcjonalnie można zmienić na Blu-ray. Dla urządzeń zewnętrznych dostępne są trzy złącza USB z czego jedno 2.0 oraz dwa szybkie 3.0.
Testy wydajności plasują nowego XPS-a z procesorem Core i5 drugiej generacji powyżej średniej w naszym rankingu. Ogólna wydajność jest całkiem niezła co potwierdza wynik testu PCMark Vantage – 6198 punktów. Natomiast wydajność grafiki również nie jest zła i pozwoli nawet na grę w najnowsze tytuły lecz na pewno trzeba będzie w tym przypadku zredukować rozdzielczość z natywnej Full HD do niższej. Przy tak wysokiej rozdzielczości aż się prosi o zastosowanie wydajnego układu graficznego z segmentu dla graczy. Ze względu na utrzymanie w miarę przystępnej ceny producent zdecydował się jednak na średnią półkę jeżeli chodzi o wydajność i koszty.
Do zasilania komputer wykorzystuje litowo-jonową baterię o pojemności ok. 5000 mAh. W czasie testów podtrzymywała zasilanie przez trzy godziny odtwarzania filmu z DVD oraz niespełna sześć godzin oszczędnej pracy. Jest to przeciętny i akceptowalny wynik wśród dużych notebooków w naszym rankingu.
Podsumowując nowy Dell XPS L502X to nowoczesny i solidny komputer do domowego użytku, który dostarczy mocnych wrażeń szczególnie przy odtwarzaniu multimediów (ekran Full HD, bardzo dobre głośniki).
Karol Kulas