Zmianie uległ dotychczasowy system zbierania i przetwarzania informacji o zagrożeniach ThreatSense.Net, dzięki któremu programy mogły przechwytywać i unieszkodliwiać zagrożenia rozprzestrzeniające się w sieci. W jego miejsce firma Eset zaimplementowała nowy system oceny reputacji i bezpieczeństwa plików Live Grid, oparty na tzw. chmurze, którą tworzą użytkownicy rozwiązań oraz analitycy zagrożeń z laboratoriów firmy. To właśnie oni tworzą społeczność Live Grid, która wspólnie nadaje plikom stosowną reputację, i mogą błyskawicznie sprawdzać czy dany plik jest bezpieczny, a później wykorzystywać tę informację przy kolejnych skanowaniach systemu.
W efekcie skaner antywirusowy, zastosowany w rozwiązaniach Eset Smart Security 5 oraz NOD32 Antivirus 5, działa szybciej, ponieważ sprawdzane jest jedynie, czy dany plik jest tym samym, który wcześniej uznano już za bezpieczny. Jeśli tak jest, sprawdzane są kolejne pliki. Jeśli plik różni się od tego, który wcześniej uznano za bezpieczny, jego skanowanie jest powtarzane.
Nowe rozwiązania zyskały odświeżony interfejs graficzny oraz możliwość uruchamiania najważniejszych funkcji z poziomu ikony wyświetlanej w zasobniku systemowym.
Wersje testowe programów Smart Security 5 oraz NOD32 Antivirus 5 można pobrać ze strony: www.eset.pl. Ceny programów zaczynają się od 130 i 170 złotych za roczną licencję dla jednego komputera.