Sony Tablet P: tablet z dwoma wyświetlaczami
Większość aktualnych tabletów to prawie klony: 10,1-calowy wyświetlacz, system operacyjny Android 3, a do tego platforma sprzętowa Nvidia Tegra 2 – oto składniki jednolitego rynku tabletów. Sony w swoim tablecie P próbuje innych rozwiązań – zamiast dużego wyświetlacza Japończycy zastosowali dwa dotykowe ekrany o przekątnych 5,5 cala; użytkownik może złożyć tablet P i schować do kieszeni spodni lub kurtki.
Idea podwójnego wyświetlacza nie jest niczym nowym – wykorzystała ją na przykład Toshiba w swoim Libretto. Ale podczas gdy w Libretto przeszkadza trochę gruba krawędź umieszczona pomiędzy dwoma wyświetlaczami, to w przypadku Tabletu P jest ona wyraźnie zgrabniejsza. Dlatego jego obsługa jest bardzo wygodna. Nie ma jednak jeszcze żadnych aplikacji dostosowanych specjalnie do użytku na dwóch wyświetlaczach. Sony zademonstrowało na targach IFA klienta poczty, który wykorzystuje dwa ekrany. Za jego pomocą można na jednym ekranie mieć wyświetloną skrzynkę odbiorczą, a na drugim pisać maila.
Pozostałe wyposażenie jest takie jak w innych tabletach: systemem operacyjnym jest Android w wersji 3.2, pracujący na platformie Nvidii Tegra 2. Jak prawie wszystkie tablety z Androidem 3, również w Tablecie P występują takie problemy jak sporadyczne przeskoki menu, oferta sklepów z aplikacjami ograniczona do natywnych aplikacji dla tabletów oraz mały zestaw formatów obsługiwanych przez odtwarzacz wideo.
Dwa sklepy, fajne gadżety
Oprócz oferty zwykłych sklepów z aplikacjami dla Androida użytkownicy tego tabletu mają też dostęp do firmowego sklepu Sony, w którym można kupić filmy i stare klasyki na Playstation, które działają na tym tablecie dzięki specjalnej aplikacji Sony. Tablet obsługuje się za pomocą wirtualnego krzyżyka do sterowania. Tablet P działa zatem również jako konsola do gier utrzymana w stylistyce podobnej do Nintendo DSi XL, ale jak na razie nie są dostępne dla niego żadne z najlepszych gier.
Fajnym elementem jest złącze podczerwieni, dzięki któremu można używać tabletu jako pilota w swoim prywatnym kinie domowym. Dzięki zasobnej bazie danych działa on jako pilot urządzeń prawie wszystkich producentów. Jeśli więc siedzicie na kanapie i chcecie zmienić kanał telewizyjny, nie musicie odkładać tabletu na bok.
Dobry wyświetlacz, przeciętne wykonanie
Złożony Tablet P wygląda bardzo pulchnie – swoimi wymiarami (180 x 84 mm) i grubością (201 mm) przypomina duże etui na okulary. Ale dzięki swojej niewielkiej wadze, która wynosi około 370 gramów, jest bardzo lekkim do przenoszenia towarzyszem podróży. W teście praktycznym bateria wytrzymała około 3 godzin – to dość niedużo, ale “nasz” testowy Tablet P nie jest jeszcze produktem seryjnym.
Ten składany tablet dobrze leży w ręku, ale nie jest tak komfortowy w dotyku jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Aby zredukować wagę, obudowa jest zrobiona całkowicie z plastyku, co daje się odczuć.
Wyświetlacze zrobiły na nas wrażenie – są jasne, a kolory żywe, ulegają wahaniom dopiero pod bardzo płaskim kątem widzenia. Minusem jest to, że wyświetlacz odbija światło. Dokładnych pomiarów dokonamy oczywiście od razu, kiedy do laboratorium trafi już wersja finalna.
Podsumowanie
Nareszcie jakiś tablet odmienny od wszystkich. Nawet jeśli nie jest on jeszcze produkowany seryjnie, podoba nam się ta koncepcja. Rozłożony działa jak normalny tablet, złożony jest bardzo mobilny. Fajnymi dodatkami są oprogramowanie dla PlayStation i nadajnik na podczerwień, chociaż nie są to cechy przesądzające o decyzji zakupu. Minusy to znane już braki Androida 3 i niskobudżetowy wygląd.
Alternatywa
Acer Iconia Dual Screen Tablet również ma dwa ekrany, ale jego systemem operacyjnym jest Windows. Jeżeli szukacie bardzo mobilnego tabletu z Androidem, zainteresujcie się bliżej HTC Flyer-em w formacie 7 cali. Elegancki interfejs HTC Sense reaguje płynnie, idealnie surfuje się nim w Internecie siedząc na kanapie, a wykonanie jest najwyższej jakości.
Sony Tablet P
Kompaktowy, składany tablet z dwoma wyświetlaczami i dodatkową ofertą aplikacji Sony, ale ze znanymi minusami systemu Android 3.
PLUSY:
Kształt
Wyświetlacz
Ekrany dotykowe reagują szybko
Gry z PlayStationMINUSY:
Znane minusy Androida 3
Niskobudżetowy wygląd