Jedną z najczęściej używanych funkcji jest przeszukiwanie określonej strony internetowej. W pole wyszukiwania wpisujecie np.
site:adres-strony zapytanie
. W efekcie naszym oczom ukaże się to, co widzicie poniżej – przeszukiwanie CHIP-a. Google ostatnio dodał bardzo użyteczną funkcję –
wyszukiwanie w określonym okresie czasu
. To sprawia, że wszystkie odwiedzane przez ciebie strony możesz przejrzeć na dowolne sposoby.
Opcja related:adres-strony przyda się wtedy, gdy chcesz znaleźć nową stronę o podobnej tematyce. Funkcja działa zaskakująco dobrze i pozwala szybko dotrzeć do innych materiałów na podobny temat. Fani Wykopu, Reddita i podobnych powinni znać także funkcję cache:adres-strony, która pozwala wyświetlić stronę, której serwer aktualnie zrobił sobie przerwę.
Warto używać operatorów + oraz –
, które pozwalają sprecyzować wyniki wyszukiwania. Standardowo Google ignoruje niektóre wpisywane słowa tłumacząc się, że to spowalnia wyszukiwanie. Po plusie dopisujemy słowa, które koniecznie muszą być zawarte w wynikach. Minusem poprzedzamy wyrazy, których chcemy uniknąć, np.
igła +z nitką
lub w przeciwną stronę samochód -elektryczny. Przydatne są również cudzysłowy, między które można wstawić kilka wyrazów. Idealne narzędzie np. do odnajdywania cytatów. Gdy nie do końca pamiętamy hasło, które chcemy wyszukać, wystarczy wpisać gwiazdkę “*” po jednym z wyrazów, które akurat zostały w naszej głowie. Jednak ta funkcja została po części zastąpiona przez sugestie w pasku wyszukiwarki. Teraz wystarczy wpisać jak nie i nacisnąć spację, zaś Google automatycznie podpowie najpopularniejsze zapytania – jak nie zajść w ciążę oraz jak nie płacić zus.
Chcesz sprawdzić prognozę pogody? Wystarczy wpisać w pasek wyszukiwania “pogoda” i gotowe. Dzięki geolokalizacji przeglądarka wie w jakim miejscu się znajdujemy (oczywiście o ile ta funkcja jest włączona). Aby sprawdzić pogodę w innym mieście wystarczy wpisać pogoda Wrocław .
Równie proste jest
przeliczanie kursów walut.
W przykrym dniu spłaty kredytu wystarczy wpisać hasło 300 CHF w PLN, a Google wyświetli informację, że jest to kwota 1075,02 zł. Jeżeli chcesz się odstresować,
możesz pójść do kina
. Aby sprawdzić gdzie jest grany film, który chcesz obejrzeć, wystarczy wpisać jego tytuł.
Wyszukiwarka potrafi również odnaleźć dane w różnych plikach. Chcesz przeszukać zawartość PDF-ów krążących po sieci? Nie ma problem, wystarczy filetype:pdf treść zapytania .
Określanie plików odnosi się również do wyszukiwarki obrazków. Znalazłeś fajną grafikę zupełnie zniszczoną przez kompresję JPG? Znajdź ten sam obraz w PNG wpisując filetype:png zapytanie. Ponadto najeżdżając na dowolną miniaturkę możesz wybrać opcję “Więcej rozmiarów” i ściągnąć plik w wyższej rozdzielczości. Jeżeli jakimś cudem musisz coś przeliczyć, a nie masz w zasięgu ręki kalkulatora, wystarczy zapytać Google. Wpisując 5+2*2= natychmiast dostałem odpowiedź, że wynikiem jest 9.