Pojemność użytkowa dysku wynosi 111 GB. Oprogramowanie wewnętrzne nośnika obsługuje polecenia TRIM oraz procesy Garbage Collection co zapobiega degradacji szybkości zapisu. Producent udostępnia bezpłatnie na swojej stronie łatwą w obsłudze aplikację do aktualizacji firmware-u z poziomu Windows oraz software do migracji danych Acronis Ture Image HD. Nośnik obsługuje oczywiście także kolejkowanie poleceń wewnętrznych NCQ. Deklarowane, maksymalne szybkości sekwencyjnego transferu danych podane w specyfikacji wynoszą odpowiednio 550 i 510 MB/s dla odczytu i zapisu.
W testach S510-tka oferuje dość przeciętne na tle innych modeli czasy dostępu. Podczas odczytu 0,169 ms, a podczas zapisu 0,240 ms. Taka szybkość przekłada się oczywiście na liczbę możliwych do wykonania w ciągu sekundy operacji wejścia/wyjścia [iops]. Średnia liczba iops dla pakietów o wielkości 512 bajtów oraz 4 KB wynosiła 5906 i 5071 podczas odczytu. Natomiast podczas zapisu 4172 i 3628 (CHIP Diskbench). Wyniki te nie imponują.
Średnie szybkości przesyłania danych zmierzone za pomocą aplikacji CHIP Diskbench wynosiły 490 i 492 MB/s podczas odczytu i zapisu. Maksymalna szybkość z jaką przenosił dane: 522 i 507 MB/s. Bardzo dobre wyniki potwierdza aplikacja ATTO, w której maksymalny transfer danych wynosił 551 i 511 MB/s podczas odczytu i zapisu.
Sprawdziliśmy również szybkość odczytu i zapisu sekwencyjnego plików multimedialnych i archiwów, które są mało podatne na kompresję jak np.: jpg, raw, mp3, wav, avi, mkv, zip, rar, iso itp. Użyliśmy do tego testu aplikacji AS SSD, która korzysta z odpowiednich wzorców danych. Szybkość odczytu i zapisu A-Data S510 spada z 490 i 492 MB/s uzyskiwanych w benchmarkach korzystających z plików podatnych na kompresję do 206 i 138 MB/s. Szczególnie niekorzystny jest fakt bardzo dużego spadku szybkości również odczytu.
Praktyczną sprawność dysku pokazują wyniki testów aplikacyjnych w PC Mark Vantage, gdzie S510 uzyskał ocenę całościową (HDD Score): 63759 punktów oraz w PC Mark 7 gdzie zdobył 4888 punktów. Są to wyniki słabsze niż osiągane przez czołówkę dysków SSD wyposażonych w interfejs SATA 6 Gb/s i zbliżone do tych jakie osiągają dyski z interfejsem SATA 3 Gb/s.
S511 zużywał podczas testów średnio 1 W energii. Jego obudowa nagrzewała się nieznacznie, osiągając po 60-ciu minutach pracy w wymuszonym trybie odczytu temperaturę 31°C.
Wyniki przeprowadzonych przez nas pomiarów pokazują, że S510-tka to SSD oferujący przyzwoitą wydajność roboczą przy zachowaniu jednej z niższych cen za jaką można nabyć nośnik z nowym SATA 6 Gb/s. Co prawda wyniki mocno odstają od bieżącej czołówki rankingu, ale też cena jest odpowiednio niższa. Bardzo dobry stosunek możliwości do ceny stawia S510-tkę nieco poniżej modelu OCZ Solid 3, który ma identyczny kontroler i pamięci flash, ale jest o ok. 40 zł droższy.
Arkadiusz Uriasz