Testowany model Aspire S3-951-2634G24iss wyposażono w wydajny procesor ULV – Intel Core i7-2637M, który ma zintegrowany układ graficzny Intel HD Graphics 3000. Z procesorem współpracuje 4 GB pamięci RAM DDR3, która jest wlutowana na płycie głównej, więc nie można jej rozszerzyć. Do wyświetlania obrazu zastosowano standardowej rozdzielczości (1366×768 pikseli) błyszczący ekran, co nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem w sprzęcie, który z racji dużej mobilności może być często użytkowany na zewnątrz. W słoneczny dzień możemy mieć spore problemy z widocznością wyświetlanego na nim obrazu. Ultrabook Acera, podobnie jak konkurencyjna Toshiba Portege Z830 ma nietypowo rozmieszczone porty – z tyłu obudowy. Dzięki temu udało się zmieścić pełnowymiarowe złącze HDMI dla zewnętrznego monitora lub telewizora HD. Dla urządzeń zewnętrznych dostępne są dwa złącza USB. Niestety są to tylko tradycyjne USB 2.0. Konkurencyjne ultrabooki dysponują co najmniej jednym USB 3.0 lub nowoczesnym złączem Thunderbolt (Apple). Ograniczona jest również zdolność zewnętrznej komunikacji komputera, która możliwa jest tylko przez bezprzewodowe Wi-Fi lub Bluetooth. Na pochwałę zasługuje za to umieszczenie wylotu powietrza z tyłu obudowy zamiast od spodu jak to się ma u konkurentów (Asus, Samsung) co pozwoli uniknąć przegrzewania się i komputera gdy np. położymy go na miękkim podłożu np. na kołdrze w łóżku.
Konstruktorzy Acera zastosowali także nietypowe jak na ultrabooka rozwiązanie kwestii dysku, który ma tradycyjną formę 2,5″ z interfejsem SATA zamiast mSATA jak mają inne testowane przez nas urządzenia tego typu. W testowanym modelu miał on pojemność 240 GB, czyli jedną z największych, wśród urządzeń dostępnych na rynku.
Acer Aspire S3 ma wyspową klawiaturę, która niestety nie jest podświetlana oraz duży, wygodny touchpad bez wyodrębnionych przycisków, na wzór tego z MacBooka Air. Mimo, że raczej nie ma się do czego doczepić jeżeli chodzi o jego działanie, to jednak wyraźnie ustępuje ona super precyzyjnemu gładzikowi stosowanemu w produktach Apple’a.
Wyniki testów wydajności są podobne do konkurencyjnych rozwiązań, gdyż ogólna wydajność jest wysoka dzięki szybkiemu dyskowi SSD. W benchmarku PCMark Vantage Acer Aspire S3-951 zdobył 10595 punktów. Dla porównania Apple MacBook Air 13″ MC966PLA uzyskał 11201 punktów. Natomiast w graficznym teście 3DMark06 testowany komputer zdobył 3251 punktów, co się mieści w średniej dla urządzeń z najnowszym układem Intel HD Graphics 3000.
Poza wydajnością istotną kwestią dla ultra mobilnego komputera jest czas pracy na własnym zasilaniu. W testowanym modelu zastosowano litowo-jonową baterię o pojemności ok. 3300 mAh. Podczas odtwarzania filmu z zewnętrznego napędu DVD komputer działał na baterii przez równe trzy godziny. Natomiast w trybie oszczędnej pracy (MobileMark Reader) bateria wytrzymała ponad siedem i pół godziny. Są to zadowalające wyniki, które mieszczą się w średniej dla tej klasy urządzeń (7-8 godzin).
Podsumowując najnowszy Acer Aspire S3-951 to stylowy i cienki ultrabook, w którym zastosowano kilka nietypowych rozwiązań. Testowany model był bogato wyposażony stąd cena również nie należała do najniższych. Jeśli jesteście zainteresowani, ale chcielibyście zaoszczędzić możecie zdecydować się na tańszą wersje wyposażoną w słabszy procesor Intel Core i5 oraz mniejszy dysk SSD (20 GB) z dodatkowym pojemnym dyskiem HDD 320 GB.
Karol Kulas