Dodatkowo badanie pokazuje, że bylibyśmy skłonni oddać bardzo dużo, jeśli tylko umożliwiło by nam to odzyskanie utraconych danych.
Badania pokazują, że Amerykanie byliby skłonni oddać w zamian za to między innymi:
- Odstawienie piwa i wina na rok – zadeklarowało 34 proc.
- Rezygnacja z kawy na rok – zadeklarowało 31 proc.
- Rezygnacja z używania telefonu przez miesiąc – zadeklarowało 23 procent.
- Rezygnacja z własnego wolnego czasu na rzecz koszenia trawnika swoich sąsiadów przez rok- zadeklarowało 18 proc.
“Badanie to po raz kolejny wskazuje, że największym czynnikiem zagrożenia naszych danych komputerowych, jesteśmy my sami.” komentuje Łukasz Nowatkowski, Ekspert ds. Bezpieczeństwa IT firmy G Data Software.
Prawie dwie trzecie ankietowanych stwierdziło, że są w stanie zapłacić za ich utracone dane, jeśli przyczyną tego była awaria komputera. Aż 21 procent było by w stanie zapłacić aż 500 dolarów, a 27 procent mówi, że zapłacą każdą cenę byle tylko odzyskać to co utracili.
Pomimo tego, że znaczna większość ankietowanych ma świadomość dużej wartości posiadanych danych elektronicznych, to prawie 40 procent z nich przyznaje, że nigdy nie robią kopi zapasowych dysków swoich komputerów, lub nie robili tego częściej niż raz na rok.
Badanie wykazało również, że pomimo ponad tego, iż ponad połowa z przebadanych straciła wszystkie swoje pliki osobiste w wyniku awarii komputera, to jednak nadal mają zbyt duże zaufanie do swoich komputerów.
Z badania wynika, że 82 procent Amerykanów przechowują w formie elektronicznej pliki i akta, w większości nigdzie indziej, jak tylko właśnie na twardym dysku komputera. Ponadto, średnia wartość posiadanych na komputerze plików muzycznych i filmowych jest warta średnio około 400 dolarów na jednego użytkownika.
David Friend, dyrektor generalny i prezes Carbonite (firma oferuje usługi tworzenia kopii zapasowych danych), powiedział, że ludzie mają bezcenne zbiory zdjęć, informacji finansowych, setki dolarów w postaci mediów cyfrowych przechowywanych na komputerze, ale nadal nie podejmują niezbędnych środków ostrożności w celu zapewnienia, im bezpieczeństwa.
Dla kontrastu warto zauważyć sposób w jaki ludzie ubezpieczają swoje inne cenne rzeczy, takie jak domy i samochody, a w jaki sposób obchodzą się ze swoimi często niezastąpionymi zasobami cyfrowymi.
“U większości z nas wystąpiła co najmniej jedna większa strata danych w wyniku awarii sprzętowej jak i systemowej, ale nie wpłynęło to znacznie na naszą postawę mającą na celu większą dbałość o nasze wirtualne zasoby.” – podsumowuje Ekspert G Data software, Łukasz Nowatkowski.