O nowym, trzecim już chipsecie, więcej pisałem w momencie jego premiery. W dużym skrócie można powiedzieć, iż łączy on w sobie cechy zarówno P67 (możliwości OC) oraz H67 (wyjście graficzne oraz możliwość podkręcania GPU). Dodatkowo też na nowych płytach głównych spotkamy się z oprogramowaniem Lucid Virtu oraz Intel Smart Response. Tyle w kwestii przypomnienia.
W testowanym przez nas MSI Z68A-GD65 został wykorzystany 8-fazowy system zasilania procesora. Jak przystało na produkt z wyższej półki, użyte tu zostały jedynie komponenty najwyższej jakości – cewki SFC (ang. Super Ferrite Choke) oraz kondensatory Hi-C Cap. Charakteryzują się one sprawnością lepszą o 20% (przy średnim obciążeniu) niż te, oferowane przez konkurencyjne rozwiązania. Mają również wyższą stabilność w trakcie podkręcania, a także niższą temperaturę pracy.
Na tylnym panelu znajdziemy ilość złączy w pełni wystarczającą przeciętnemu użytkownikowi. Umieszczone tam zostały cztery porty USB 2.0, dwa nowsze USB 3.0 (kontrolowane przez układ NEC-a), a także widywane dotychczas tylko w konstrukcjach H67 wyjścia wideo – analogowe D-Sub oraz cyfrowe DVI oraz pełnowymiarowe HDMI. Równie bogaty jest wachlarz wyjść audio w Z68A-GD65. Oprócz standardowych analogowych, są tu cyfrowe optyczne oraz elektryczne. To czego może brakować to chociaż jedno szybkie złącze eSATA często stosowane w pojemnych zewnętrznych dyskach twardych.
Do chłodzenia Z68A-GD65 wykorzystany został pasywny system chłodzenia. W jego skład wchodzą dwa radiatory (widoczne na powyższym zdjęciu) umieszczone na sekcji zasilania i połączone rurką heat-pipe. Uzupełnieniem chłodzenia płyty jest dużych rozmiarów aluminiowy radiator umieszczony na chipsecie.
Na laminacie MSI umieszczone zostały cztery gniazda pamięci DDR3. W każdym z nich możemy obsadzić moduły o pojemności do 8 GB, co daje maksymalnie 32 GB. Oficjalnie najszybsze obsługiwane zestawy mogą pracować z częstotliwością 2133 MHz.
Obok złącza zasilania widoczne są punkty pomiarowe napięć najważniejszych komponentów umieszczonych na płycie głównej.
Na laminacie znajdziemy dwa złącza będące w stanie obsłużyć karty graficzne w trybach CrossFireX oraz SLI. Oba pracują w trybie x16. Dodatkowo są tu również dwa starsze PCI oraz trzy PCI-Express x1.
Na krawędzi laminatu znajdziemy stosowany w droższych produktach MSI zestaw przycisków – Power, Reset a także OC Genie II. O ile działanie dwóch pierwszych jest oczywiste, to możliwości ostatniego na płytach z chipsetami Z68 zostały poszerzone. Po jego wciśnięciu zwiększone zostanie nie tylko taktowanie rdzenia CPU, pamięci DDR3 oraz ich napięcia, ale także podniesiona będzie częstotliwość zintegrowanego z rdzeniem procesora GPU.
Obok przycisków na dolnej krawędzi laminatu umieszczone zostało podłużne, niebieskie gniazdo z pinami. Dzięki niemu możliwe staje się wyprowadzenie dwóch dodatkowych złączy USB 3.0 na przedni panel obudowy peceta.
Pod względem wydajności płyta dorównuje droższej konkurencji zajmując w chwili obecnej wysokie piąte miejsce w naszym zestawieniu.
MSI Z68A-GD65 to płyta główna kosztująca około 680 zł. Nie jest to mało, natomiast w środowisku produktów z chipsetem Z68 to jedna z niższych cen. Jeżeli weźmiemy pod uwagę spore udogodnienia dla overclockerów (OC Genie II, EFI BIOS) oraz graczy (SLI/CrossFire) staje się ona produktem bardzo atrakcyjnym.
Grzegorz Glonek