- Sumo
- Minisumo
- Microsumo
- Nanosumo
- Linefollower
- Micromouse
- WABCO Freestyle
Sumo
W tej kategorii walczą ze sobą w pełni samodzielne, autonomiczne konstrukcje o wymiarach 20x20cm i wadze do 3 kg. Średnica ringu sumo – dohyo to 154 cm. Wygrywa ten robot, który pierwszy wypchnie przeciwnika poza dohyo.
Minisumo
Tutaj obwiązują identyczne zasady jak w sumo – różnicę widać tylko w wymiarach robotów. Do walk stają autonomiczne, nie sterowane konstrukcje o wymiarach 10x10cm i wadze do 500g. Średnica ringu minisumo to 77 cm.
Microsumo
Tutaj obwiązują identyczne zasady jak w sumo i mini sumo, również tu kategoria różni się jedynie rozmiarami walczących robotów i ringu. Do walk stają autonomiczne, nie sterowane konstrukcje o wymiarach 5x5x5cm i wadze do 100g. Średnica ringu microsumo to 38,5 cm.
Nanosumo
Nanosumo, podobnie jak inne kategorie sumo, polega na tym, by wypchnąć przeciwnika poza dohyo. Roboty w tej kategorii również muszą być autonomiczne, jednak jest to najmniejsza z kategorii walczących robotów. Do walk stają autonomiczne, nie sterowane konstrukcje o wymiarach 2,5×2,5cm i wadze do 25g. Średnica ringu minisumo to 19,25cm.
Linefollower
W tej konkurencji roboty muszą przebyć trasę wyznaczoną przez czarną linie, umieszczoną na jasnej powierzchni. Główny obrys robota musi mieścić się na kartce papieru formatu A4. W czasie pokonywania drogi, robot nie może zjechać z toru. Wygrywa robot, który przejedzie trasę w najkrótszym czasie.
Mircomouse
Zadaniem autonomicznego robota w kategorii micromouse jest jak najszybsze pokonanie labiryntu i dotarcie do jego środka. Do dyspozycji ma nieograniczoną liczbę prób mieszczących się w czasie 10 minut. Liczony jest najszybszy z przejazdów. Zarówno robot, jak i labirynt muszą spełniać określone wymagania. Labirynt jest kwadratem złożonym z 16×16 pól o wymiarach 18x18cm, natomiast robot nie może być większy w podstawie niż 168x168mm.
WABCO Freestyle
Uczestnicy mogą zaprezentować dowolną konstrukcję robotyczną, np. maszynę do robienia drinków, czy automatyczne żelazko. Kategoria ta cieszy się dużym zainteresowaniem wśród publiczności, gdyż to własne ona w glosowaniu decyduje o tym, kto zwycięża.
Uczestnicy:
W zawodach, prócz studentów uczelni technicznych, biorą również udział uczniowie techników oraz liceów. Ostatnio coraz częściej do rywalizacji staja najmłodsi. Rekord wieku padł podczas V Otwartych Zawodów Robotów Minisumo – najmłodszy uczestnik miał 10 lat, a robota zbudował z pomocą taty.
W tym roku organizatorzy spodziewają się 225 robotów oraz ponad 400 uczestników, startujących we wszystkich kategoriach. Na tegoroczne zawody zarejestrowali się przedstawiciele czterech krajów – Polski, Stanów Zjednoczonych, Estonii oraz Indii. W ubiegłym roku imprezę odwiedziło ponad 700 widzów – w tym roku z pewnością będzie ich znacznie więcej.
Wieczorne show:
Tradycyjnie już, organizatorzy zapewniają finałom odpowiednią oprawę sceniczną oraz dźwiękową, która na długo zapada w pamięci nie tylko publiczności, ale i samych uczestników.