We wszystkich tych nowocertyfikowanych urządzeniach aplikacja Visa payWave może być umieszczana w tzw. bezpiecznym elemencie na karcie SIM; działają one w technologii łączności radiowej bliskiego zasięgu (ang. NFC) umożliwiającej bezpieczną transmisję danych z telefonu komórkowego do terminala wyposażonego w czytnik płatności zbliżeniowych.
“Tworzymy warunki do tego, by płatności mobilne stały się rzeczywistością” – powiedziała Sandra Alzetta, szefowa działu płatności mobilnych i innowacji Visa Europe. “We współpracy z naszymi bankami członkowskimi, operatorami sieci komórkowych oraz czołowymi producentami telefonów komórkowych dążymy do tego, by płatności z zastosowaniem nowych technologii były równie łatwe, intuicyjne i bezpieczne jak obecne płatności z użyciem kart. Dzisiejsza informacja to ważny krok w kierunku przybliżenia takich nowych technologii szerokim rzeszom konsumentów. Jest to dla nas niezmiernie fascynujący okres” – dodała Sandra Alzetta.
Dzięki przyznanym przez Visa certyfikatom, producenci urządzeń komórkowych, operatorzy sieci komórkowych oraz detaliści będą mogli nawiązać współpracę z instytucjami finansowymi i oferować funkcję płatności mobilnych Visa konsumentom na całym świecie.
Organizacja Visa odgrywa czołową rolę w opracowaniu ogólnoświatowych standardów płatności mobilnych dostosowanych do już dostępnych technologii, zgodnych ze standardami bezpieczeństwa stosowanymi dla mikroprocesorowych kart płatniczych i dających się łatwo integrować z istniejącą infrastrukturą płatności. Przykładowo, aplikacja Visa payWave dla urządzeń mobilnych współpracuje z terminalami przyjmującymi płatności zbliżeniowe w technologii NFC, jakie już działają w placówkach handlowo-usługowych na całym świecie. Dzięki temu posiadacze kart Visa mogą dokonywać płatności poprzez zbliżenie swojego odpowiednio przystosowanego telefonu komórkowego do terminala płatniczego.
W procesie certyfikacji organizacja Visa testuje pod względem zgodności ze swoimi wymogami zarówno urządzenia komórkowe, jak i tzw. bezpieczne elementy, na których umieszczana jest aplikacja płatności mobilnych. Procedura obejmuje szeroki zakres prób technicznych i użytkowych, tak by zapewnić, że wykonywane przy pomocy tych urządzeń transakcje Visa będą niezawodne, bezpieczne i zgodne z ogólnoświatowym standardem płatności mikroprocesorowych. Wymogi dotyczą również zakresu sygnału dla wszystkich urządzeń komórkowych działających w technologii NFC, jakie mogą być używane do płatności mobilnych Visa. Celem testów zgodności Visa jest to, by rozwiązania łączące telefon komórkowy, bezpieczny mikroprocesor oraz aplikację płatności mobilnych Visa dawały taki poziom bezpieczeństwa i wygody, jaki posiadacze kart Visa zwykli oczekiwać od tej organizacji.
“Dzisiejsze oświadczenie to kolejny przykład rosnącego znaczenia technologii NFC jako standardu płatności mobilnych dla całej branży” – powiedział Nick Holland, główny analityk firmy Yankee Group. ”
Według przewidywań Yankee Group, łączna wartość transakcji dokonywanych z wykorzystaniem technologii NFC wzrośnie znacząco, z 27 mld dolarów w 2010 r. do 40 mld dolarów w 2014 r.” — dodał Nick Holland.