Testowany model to jedna z najbogatszych konfiguracji dostępnych na rynku. Sercem konstrukcji jest bardzo wydajny, czterordzeniowy procesor Intel Core i7-2820QM, taktowany zegarem 2,3 GHz. Do generowania grafiki zastosowano również wydajnościowego potwora z profesjonalnej serii Nvidia Quadro 4000M, który ma 2 GB własnej pamięci (GDDR5). Natomiast pamięci RAM DDR3 testowany model ma 16 GB, a maksymalnie można w nim zainstalować aż 32 GB RAM-u. Do przechowywania danych komputer wykorzystuje dwa dyski twarde 7200 obr./min o łącznej pojemności 1 TB, które mogą pracować w trybie RAID. Pomijając wysoką pojemność trudno uzasadnić brak SSD w tak wydajnej a przede wszystkim drogiej konstrukcji. Oczywiście są one dostępne… za dopłatą.
Testowany model wyposażono ponadto w napęd DVD, który opcjonalnie można zastąpić napędem Blu-ray. Jak przystało na dużą i wydajną stację roboczą przeznaczoną głównie do prac graficznych EliteBook 8760w dysponuje matowym ekranem 17,3 cala z matrycą IPS o rozdzielczości 1920×1080 pikseli. Matryca wykorzystuje technologie HP DreamColor, która ułatwia pracę z kolorem dzięki dokładnemu odwzorowaniu barw na ekranie i możliwość wykorzystania wielu przestrzeni barw.
Bardzo wydajne podzespoły zastosowane w testowanym modelu zapewniają wysoką moc obliczeniową, która sprosta nawet bardzo wymagającym zadaniom takim jak edycja zdjęć, filmów HD czy projektowanie i modelowanie grafiki 3D. Wyniki testów wydajności plasują testowanego EliteBooka 8760w pod tym względem w czołówce naszego rankingu.
Bardzo wydajny procesor i karta graficzna podczas obciążenia wydzielają dużą ilość ciepała co niestety skutkuje wysokim poziomem hałasu generowanego przez układ chłodzenia. W czasie pomiarów głośności natężenie hałasu w zależności od obciążenia wahało się od 24,6 aż do 42,1 dB (A). Maksymalny poziom zmierzonego hałasu jest dość uciążliwy, szczególnie gdy będziemy wykorzystywać komputer w cichym pomieszczeniu. W naszym rankingu od testowanego EliteBooka 8760w głośniejszy jest tylko 17-calowy MacBook Pro – 43,6 dB (A).
Testowany notebook do zasilania wykorzystuje litowo-jonową baterię o pojemności 5600 mAh. Z racji, że w komputerze wykorzystywana jest bardzo wydajne ale “prądożerne” podzespoły z kartą graficzną na czele wyniki testów bateryjnych nie są imponujące choć do najgorszych również nie należą. W czasie testów notebook pracował na baterii przez 107 minut przy odtwarzaniu filmu z DVD i przez 217 minut w trybie oszczędnym (MobileMark Reader). Dla porównania 17-calowy MacBook Pro pracował na własnym zasilaniu przez 346 minut, czyli o ponad dwie godziny dłużej, ale już bardzo wydajny notebook do grania – Samsung 700G7A już tylko 206 minut czyli nieco krócej.
Podsumowując HP EliteBook 8760w w testowanej konfiguracji to obecnie najbardziej wydajny notebook w naszym rankingu ale też najdroższy. Dla porównania za równowartość ceny (ok. 5000 euro) testowanego urządzenia można kupić aż trzy bardzo wydajne notebooki dla graczy np. Samsung 700G7A lub bardzo wydajnego desktopa. Niestety bardzo wydajnego desktopa nie da się zapakować tak łatwo do walizki, a “wypasiony” notebook dla graczy nie ma takiej funkcjonalności, zabezpieczeń i mocy obliczeniowej (i profesjonalnej karty graficznej) jak mobilna stacja robocza HP.
Karol Kulas