Z tyłu umieszczono też włącznik ON/OFF, gniazdo zasilacza sieciowego, złącze USB 3.0 oraz gniazdo blokady Kensington lock. Nie znajdziemy tu jednak przycisku szybkiego backup (OTB). Estetyczny wygląd, a także staranne wykonanie dysku oceniamy bardzo dobrze. Na stronie producenta oraz na pudełku produktu znaleźć można informację, że oferowany dysk wyposażono w bufor pamięci podręcznej o wielkości 8 MB lub większej. To poza wymiarami i teoretyczną przepustowością złącza USB 3.0 (5 Gb/s) cała specyfikacja techniczna nośnika. Brak deklaracji co do modelu dysku montowanego wewnątrz umożliwia producentowi w sumie montaż wewnątrz różnych modeli dysków, w zależności od partii.
W egzemplarzu sklepowym, który trafił do naszego laboratorium wewnątrz pracował dysk Samsunga. Był to energooszczędny Eco Green F4EG HD204UI, którego prędkość obrotów wynosi 5400 obr./min, wspomagany przez 32-megabajtowy bufor.
Wydajność dysku okazała się naprawdę bardzo dobra. W aplikacji CHIP Diskbench dysk Iomega osiągała średnie prędkości odczytu i zapisu danych na poziomie 135 MB/s, odczytując je i zapisując z krótkimi czasami dostępu: 11,3 i 6,2 ms. W aplikacji ATTO maksymalna szybkość transferu wynosiła 155 i 149 MB/s. Aluminiowa obudowa dysku równomiernie odprowadza ciepło. Pomimo braku wentylatora temperatura na powierzchni obudowy po 60-u minutach w trybie pracy osiągała zaledwie 35°C.
Jest to w dużej mierze zasługa wolnoobrotowego dysku Eco Green, dzięki zastosowaniu którego oprócz niskiej temperatury osiągnięto też niewielkie zużycie energii. W trybie odczytu zużywa on wprawdzie 7,6 W, ale już w trybie jałowym 4,8 W. Brakuje tu niestety trybu automatycznego przejścia w tryb uśpienia, gdy nośnik nie jest w użyciu, gdzie zużycie energii można zredukować jeszcze bardziej. Po wyłączeniu dysku wyłącznikiem znajdującym się na obudowie nie odnotowaliśmy jakiegokolwiek poboru energii, a trzeba zaznaczyć, że nie jest to w dyskach zewnętrznych takie oczywiste. Patrząc na wyniki innych modeli zaliczamy to jako plus tego nośnika. Zmierzony w komorze bezechowej średni poziom szumu generowany prze Iomegę, jest wielkości 33,1 dB (1,7 sona) podczas pracy, czyli do zaakceptowania, a w trybie odczytu 22,9 (0,4 sona) czyli niesłyszalny.
Iomega został wyposażona w bardzo istotną pod kątem zapewnienia bezpieczeństwa przechowywanych danych funkcjonalność. Mianowicie w sprzętowe szyfrowanie danych algorytmem AES 256-bit. Prestige Desktop nie został wyposażony w oprogramowanie dodatkowe na CD lub wgrane na dysk, producent natomiast udostępnił na swojej stronie możliwość ściągnięcia ze strony producenta bezpłatnie, dodatkowego pakietu oprogramowania: Roxio Retrospect Express HD (Win), Roxio Retrospect Express (Win)- klucze do programów wraz zdyskiem, oraz Iomega v.Clone (Win), MozyHome Online Backup (Win/Mac), Iomega QuickProtect (Win), Trend Micro Internet Security (Win).
Iomega Prestige Desktop 35186 2TB jest dyskiem, który w pełni zasługuje na miano dysku profesjonalnego. Użyte materiały, szybkość przesyłania danych i dobrze dobrany dysk wewnątrz, poza tym szyfrowanie sprzętowe to bez wątpienia atuty dysku. Do nich dochodzi też niewygórowana cena urządzenia. Za 1 GB pojemności zapłacić trzeba w chwili obecnej 33 gr co jest w odniesieniu do zalet dysku ceną adekwatną.
Arkadiusz Uriasz