Do generowania grafiki laptop wykorzystuje dwa układy graficzne. Jeden oszczędny i zintegrowany z procesorem – Intel HD Graphics 3000 i drugi, zewnętrzny i bardzo wydajny – Nvidia GeForce GTX 560M. Przełączanie się pomiędzy grafikami odbywa się automatycznie dzięki technologii Nvidia Optimus. Oprogramowanie sterujące samo rozpoznaje zapotrzebowanie na wydajność i w momencie gdy uruchomimy wymagającą aplikację, np. grę wtedy komputer przełączy się z oszczędnej grafiki w procesorze na wydajną, zewnętrzną kartę graficzną Nvidii.
Toshiba Qosmio X770-10M wyposażona jest w matrycę o rozdzielczości 1600×900 pikseli. Szkoda, że producent stosując mocny procesor i wydajną grafikę, nie zastosował matrycy o rozdzielczości Full HD (1920×1080 pikseli). Za to mamy pewność, że w natywnej rozdzielczości ekranu nigdy nie zabraknie nam mocy obliczeniowej. Ekran ma błyszczącą powłokę co poprawia jakość obrazu w grach i filmach, ale utrudnia pracę w jasno oświetlonym pomieszczeniu.
Obudowa testowanego modelu została wykonana z dobrej jakości tworzywa w czerwono-szarej kolorystyce. Klawiatura jest duża, wygodna i podświetlana na czerwono, co pasuje do całości obudowy i nadaje notebookowi bojowy charakter. Nad klawiaturą umieszczono przyciski dotykowe szybkiego uruchamiania funkcji play/pauza w odtwarzaczu multimediów, regulacji głośności, włącznika podświetlenia klawiatury oraz wyłącznik sieci bezprzerwowej i funkcji Toshiba Eco. Zaletą konstrukcji notebooka Toshiby są bardzo dobre głośniki z dodatkowym subwooferem. Wydają naprawdę bardzo ładny i wyraźny dźwięk. Ma to szczególne znaczenie podczas oglądania filmów oraz grania. Toshiba Qosmio X770 to bardzo duży i ciężki notebook, jego waga przekracza 3,5 kg. Do tego wynosząc z domu i tak już potężny kawał notebooka, zabrać musimy także zasilacz wielkości cegły, który dodatkowo waży niemal kilogram (900 g). Do takiego zestawu najlepiej pasuje walizka na kółkach niż typowa torba lub plecak na notebooka.
Po bokach obudowy umieszczono trzy porty USB 2.0 oraz jeden szybki USB 3.0. Dla zewnętrznych wyświetlaczy obrazu dostępne jest złącze D-Sub oraz HDMI. Z prawej strony, umieszczono napęd DVD. Co ciekawe Qosmio X770-10M ma dwa dyski HDD 7200 obr./min o łącznej pojemności 1 TB.
Pod względem wydajności testowana Toshiba lokuje się w czołówce naszego rankingu razem z innymi notebookami, które wykorzystują czterordzeniowe procesory Intel Core i7 drugiej generacji. Wydajność zewnętrznego układu graficznego Nvidia GeForce GTX 560M z powodzeniem wystarczy nawet do grania w najnowsze produkcje wymagających gier 3D.
Do zasilania testowanego komputera zastosowano litowo-jonowy akumulator o pojemności 47 Wh. Czas pracy jaki pozwala osiągnąć bateria jak na dużego i wydajnego notebooka jest całkiem niezły. Przy odtwarzaniu filmu z DVD komputer pracował ponad dwie i pół godziny a w trybie oszczędzania energii ponad pięć godzin. Tak dobry wynik jest zasługą wykorzystywania do pracy na baterii oszczędnej grafiki zintegrowanej z procesorem.
Podsumowując Toshiba Qosmio x770 to duży i wydajny komputer do domowej rozrywki na dobrym poziomie. Do wad należy zaliczyć nieco małą jak na komputer do gier ilość pamięci RAM (4 GB zamiast 8 i więcej) oraz ekran o rozdzielczości 1600×900 zamiast “pełnego” HD 1920×1080. Zwarzywszy na cenę można by się też spodziewać przynajmniej jednego dysku SSD, który nie tylko znacznie poprawiłby wydajność i płynność działania notebooka, ale też wydłużył czas działania na bateriach. A tak wydając na samego notebooka ponad 6000 zł odczujemy niedosyt i prędzej czy później trzeba będzie wysupłać dodatkowe kilkanaście setek na upgrade’y.
Karol Kulas