Jako uzupełnienie dla rynku polskiego warto dodać, że sprzedaż samego SUSE Linux Enterprise wzrasta o kilkadziesiąt procent licząc rok do roku, a w roku 2010 wzrost był blisko dwukrotny. Warto też podkreślić, że obecnie na rynku Linuksa do zastosowań biznesowych praktycznie dominują dwie dystrybucje, SUSE i Red Hat. Dla partnerów handlowych SUSE w Polsce Linux stanowi już wielomilionowy biznes, co przy uwzględnieniu stosunkowo niskiej ceny za jednostkową sprzedaż przekłada się na dostawy tysięcy serwerów rocznie (podstawowa subskrypcja na serwer SUSE Linux z nielimitowaną liczbą serwerów wirtualnych i bez żadnych kosztów licencji na użytkownika to nieco ponad tysiąc złotych; ceny Red Hata po ubiegorocznych podwyżkach są znacznie wyższe). Widoczny udział mają też dostawy serwerów z zainstalowanym fabrycznie SUSE Linux w wersji OEM, dostarczane przez polskie oddziały IBM i HP, a od kilku miesięcy także Dell.
Najważniejsze wnioski z tegorocznego raportu “Linux Adoption Trends 2012”:
- Nawet z ostrożnych prognoz sprzedaży wynika, że użytkownicy biznesowi coraz więcej inwestują w Linuksa. Ośmiu na dziesięciu respondentów stwierdziło, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy zwiększyło liczbę posiadanych serwerów linuksowych i planuje dodać nowe serwery w ciągu najbliższych 12 miesięcy, a także kolejnych pięciu latach. Dla porównania, tylko 21,7% respondentów planuje zwiększenie liczby posiadanych serwerów Windows w analogicznym okresie (kolejne pięć lat).
- Większość przedsiębiorstw wyraziła zaniepokojenie gwałtownym wzrostem ilości przechowywanych danych, a Linux jest preferowaną platformą do jego rozwiązania. “Big Data” stanowi problem dla ponad 75% respondentów i prawie 72% zamierza wybrać system Linux, by go rozwiązać. Tylko 35,9% planuje wykorzystanie Windows do tego celu.
- Użytkownicy Linuksa napotykają znacznie mniej problemów technicznych i bezpieczeństwa, niż użytkownicy innych systemów. Co więcej, liczba problemów technicznych związanych z Linuksem wśród respondentów spadła rok do roku o 40% (z 20,3% w 2010 r. do 12,2% obecnie). Zmalała też o 22% liczba respondentów, którzy wcześniej wskazywali na problemy z zarządzaniem.
- Koszty posiadania (TCO), funkcjonalność systemu i ogólne korzyści z bezpieczeństwa Linuksa: ponad dwie trzecie respondentów uważa system Linux za bezpieczniejszy od innych systemów operacyjnych.
Uwaga:
z uwagi na problem techniczny na portalu musieliśmy usunąć newsa i umieścić go na nowo. Niestety, komentarze przepadły. Nie usunęliśmy ich z premedytacją. Jeżeli ktoś ponownie chce zabrać głos, zachęcamy i przepraszamy za niedogodności.