W testowanym modelu zainstalowano 4 GB pamięci RAM DDR3, którą można rozszerzyć do 8 GB. Do generowania grafiki wykorzystywany jest hybrydowy układ graficzny z obsługą technologii Nvidia Optimus. Do oszczędnej pracy na baterii notebook wykorzystuje grafikę Intel GMA HD 3000 zintegrowaną z procesorem. W przypadku bardziej wymagających zdań jak renderowanie grafiki w grach 3D, komputer automatycznie przełączy się natomiast na nieco wydajniejszy układ zewnętrzny – Nvidia GeForce GT 520M. Nie jest to może demon szybkości wśród mobilnych GPU, ale od grafiki zintegrowanej jest wyraźnie szybszy. Do wyświetlania obrazu podobnie jak w innych typowych “piętnastkach” wykorzystywany jest błyszczący ekran o rozdzielczości 1366×768 pikseli. Do komputera za pomocą złączy D-Sub oraz HDMI można podłączyć zewnętrzny monitor lub nowoczesny telewizor.
Dla urządzeń zewnętrznych dostępne są trzy złącza USB 2.0. Niestety w testowanym modelu zabrakło szybkiego USB 3.0, nie ma też popularnego portu eSATA. Do przechowywania danych zastosowano tradycyjny dysk twardy 5400 obr./min o pojemności 500 GB, co jest obecnie standardem wśród notebooków uniwersalnych. Oczywiście SSD zapewniłby znaczną poprawę wydajności, ale też znacząco podniósł by cenę nawet w przypadku zastosowania nośnika o małej pojemności.
Obudowa modelu K53SJ jak na budżetowy produkt ma elegancki design i bardzo dobrą jakość wykonania. Do jej konstrukcji wykorzystano wysokiej jakości tworzywo sztuczne oraz aluminium, czego próżno szukać w wielu konkurencyjnych urządzeniach z tego poziomu cenowego. Wyspowa klawiatura z wydzieloną sekcją numeryczną zapewnia wygodne pisanie nawet długich tekstów.
Wyniki testów wydajności zarówno procesora jak i karty graficznej są na zadowalającym poziomie, jeżeli porównamy je do innych uniwersalnych konstrukcji. W benchmarku PCMark Vantage komputer osiągnął 5556 punktów, a dla porównania HP Pavilion dv6-6b15ew QH616EAz procesorem AMD A6 zdobył 4785 punktów. Wydajność dodatkowego układu graficznego Nvidii (GeForce GT 520M) pozwoli na uruchomienie mniej wymagających gier 3D, lecz do wydajności mocnych układów z notebooków nie ma co go porównywać. W testach 3Dmark06 uzyskany wynik to 5191 punktów, a w nowszej wersji 3DMark Vantage – 2224 punkty. Dla porównania bardziej wydajne notebooki konstruowane z myślą o graczach osiągają ponad pięciokrotnie więcej.
Testowany model zasilany był litowo-jonową baterią o pojemności 5200 mAh, co pozwoliło w czasie testów na trzy i pół godziny odtwarzania filmu z napędu DVD lub sześć i pół godziny pracy w trybie oszczędnym (MobileMark 2007 Reader). Jest to zaledwie przeciętny wynik wśród 15-calowych modeli w naszym rankingu.
Podsumowując 15-calowy Asus K53SJ w testowanej wersji z procesorem Intel Core i3 oraz dodatkowym układem graficznym zapewnia wydajność i funkcjonalność wystarczającą do typowych zastosowań komputera w domu (z wyjątkiem grania w najnowsze gry 3D). Zważywszy na dość niska cenę należy wybaczyć mu np. brak szybkiego złącza USB 3.0 czy SSD, albo poszukać bardziej bogatej i nieco droższej konfiguracji modelu K53SJ jakich wiele znajdziemy w sklepach.
Karol Kulas