Nie warto liczyć na to, że sytuacja ulegnie poprawie. Jeśli nie mamy możliwości doprowadzenia do naszego domu łącza stałego (np. światłowodu), to wyjściem z sytuacji jest chociażby przejście na zupełnie inną technologię radiową, wykorzystującą częstotliwość 5 GHz i właśnie taką możliwość oferuje coraz więcej dostawców.
Szybki internet 5GHz
Pasmo 5 GHz zostało zwolnione znacznie później, dlatego nie jest tak zanieczyszczone jak 2,4 GHz. Wykorzystuje je nie tylko znacznie mniej urządzeń, ale także samych sieci internetowych. W połączeniu z odpowiednimi rozwiązaniami technologicznymi pozwala nie tylko zwielokrotnić prędkość, ale też zwiększyć stabilność połączenia, a co się z tym wiąże, poprawić komfort codziennego korzystania z internetu.
– W teorii przyjmuje się, że szybki internet 5 GHz w połączeniu z tzw. standardem 802.11n, pozwala na osiągnięcie prędkości na poziomie nawet 300Mb/s, ale musimy przy tym pamiętać, że siła i jakość sygnału radiowego zależy od bardzo wielu czynników i nie na wszystkie możemy mieć wpływ – mówi Grzegorz Szymczak, przedstawiciel wrocławskiego operatora Aer Network, oferującego wyłącznie internet radiowy.
– Nie ma jednak najmniejszego problemu, aby była to przepustowość na poziomie 4 czy 8 Mb/s. Jak pokazały przeprowadzone przez nas w ostatnim czasie testy, obecnie jesteśmy w stanie zaoferować potencjalnemu klientowi we Wrocławiu internet radiowy o realnej prędkości nawet 100Mb/s, a więc znacznie wyższej, niż oczekuje tego przeciętny użytkownik i niż można było przypuszczać jeszcze kilka lat wstecz.
Dla kogo internet radiowy?
Rozwój szybkiego stacjonarnego internetu radiowego to szansa przede wszystkim dla osób pozbawionych dostępu do stałego łącza. W takiej sytuacji znajdują się nie tylko mieszkańcy niewielkich miejscowości i wsi położnych z dala od dużych ośrodków miejskich, ale też nierzadko mieszkańcy peryferyjnych osiedli dużych aglomeracji. Co prawda Internet 5 GHz jest nieco droższy niż 2,4 GHz, ale dla wielu z nas to obecnie jedyna możliwość posiadania w domu komfortowego i niezawodnego łącza, pozwalającego nie tylko przeglądać strony internetowe i korzystać z poczty elektronicznej, ale też oglądać filmy, słuchać muzyki, czy przesyłać większe pliki.