W momencie testowania TS-219P II dostępny był firmware w wersji 3.5.1. Wersja ta wprowadziła kilka usprawnień dzięki czemu pozwala m.in. na jeszcze bardziej precyzyjną kontrolę uprawnień użytkowników i jeszcze bezpieczniejsze przechowywanie danych. Podobnie jak produkty Synology, QNAP TS-219P II współpracuje zarówno z domeną Active Directory jak i innymi opartymi na LDAP. Możliwa jest zatem obsługa uprawnień dostępu dla bardzo dużej liczby użytkowników domeny bez konieczności ręcznego tworzenia dla nich kont na NASie. To jednak nie wszystko, w niewielkich środowiskach, gdzie brak kontrolera domeny, rolę serwera usług katalogowych może pełnić właśnie NAS.
Zarówno w firmie, jak i w domu dane przechowywane na serwerze NAS narażone są na działanie wirusów. QNAP rozwiązał ten problem integrując w oprogramowaniu serwera wtyczkę antywirusową. Działa ona na podstawie harmonogramu, uruchamiając o określonych porach proces skanowania dysków w poszukiwaniu niepożądanego kodu. Po jego znalezieniu, zainfekowany plik może być usunięty lub przeniesiony do kwarantanny, a do administratora wysyłana jest wiadomość z raportem. Oprogramowanie oparte jest o otwarty ClamAV przez co zapewnia darmowe aktualizacje szczepionek.
TS-219P II wyposażony został także w serwer RADIUS, który możemy wykorzystać do kontrolowania dostępu do naszej sieci bezprzewodowej. Oprogramowanie MyCloudNAS umożliwia utworzenie prywatnej chmury z usługami dostępnymi z praktycznie każdego miejsca na świecie. Informacje o stanie pracy serwera mogą być przesyłane już nie tylko na email czy SMS, Turbo NAS Firmware w wersji 3.5 współpracuje też z komunikatorem Windows Live Messenger. Prócz szyfrowania dysków wewnętrznych możliwe jest także zabezpieczenie nawet 256-cio bitowym kluczem AES napędów podłączanych do portów USB i eSATA, przy czym istnieje możliwość określenia, czy zabezpieczony ma zostać cały nośnik, czy tylko określona partycja. Nowe oprogramowanie jest też bardziej wielozadaniowe, umożliwia m.in. jednoczesne działanie wielu operacji backupu, a każda z nich może być wykonywana na inny nośnik zewnętrzny.
Pod względem prędkości transferów TS-219P II wypada bardzo dobrze i to zarówno przy odczycie jak i zapisie danych. Podczas naszych testów uzyskaliśmy wyniki odpowiednio ok. 103 i 69 MB/s dla SMB. Wyniki dla FTP są słabsze i wynoszą niecałe 53 i 20 MB/s. Ta wydajność jest jednak okupiona dość głośną pracą podczas dostępu do danych. W zbliżonej cenie dostępny jest konkurencyjny Synology DS212+, który jest jednak wolniejszy od testowanego QNAP-a. TS-219P II jest zatem urządzeniem, które można polecić z czystym sumieniem zarówno do użytku w domu jak i do zastosowań profesjonalnych.
Grzegorz Bziuk