Najpierw to, czego NIE należy robić:
- Nie używaj słowa wziętego ze słownika;
- Nie używaj imion, dat urodzin, wieku, numerów telefonu, imion zwierząt domowych, nazw drużyn piłkarskich lub czegokolwiek innego, co ma związek z tobą;
- Nie używaj tego samego hasła do różnych celów;
- Nie udostępniaj hasła nikomu innemu. Nigdy.
Najprostsze narzędzia do łamania zabezpieczeń posługują się metodą ataku opartą na słowniku lub metodą hybrydową (automatycznie modyfikują słowa podstawiając zwyczajowe cyfry/symbole w miejsce liter). Zatem nie wystarczy wziąć hasło ze słownika i po prostu pozmieniać kilka liter na cyfry (np. zmieniając “Hasło” w “H@5L0!”) – tego typu zabezpieczenie można złamać w ciągu kilku minut.
Co należy robić:
- Wymyśl zdanie, które możesz łatwo zapamiętać, na przykład:
“Faith No More, Guns N’ Roses i Oasis to muzyka mojej młodości - Spisz inicjały wszystkich słów:
FNMGNRIOTMMM - To podstawa hasła, ale trzeba teraz dodać małe i wielkie litery i znaki takie jak!$&+*. Najpierw zmień wielkość liter:
FnMGnRiOtmMm - Teraz zmień część liter w cyfry, może literę O w zero:
FnMGnRi0tmMm - Teraz dodaj znaki, w tym przykładzie zmieniamy spójniki “i” i “and” na + i znak &: FnMG&R+0tmMm
- Warto zwrócić uwagę na przydatny znak, którego można użyć w haśle (przynajmniej na klawiaturze brytyjskiej), to symbol funta “£”, który często nie jest brany pod uwagę przez najpopularniejsze narzędzia do łamania haseł. Możemy zatem skończyć tak:
FnMG&R+0tmMm£
Masz już bezpieczne hasło, teraz musisz wymyślić sposób, żeby czymś się różniło dla każdej ze stron, na które się logujesz. Możesz na przykład umieścić pierwszą i ostatnią literę nazwy strony na początku i na końcu hasła, dzięki czemu stanie się wyjątkowe, ale łatwe do zapamiętania.
Jeśli chodzi o pytania zabezpieczające logowanie lub resetowanie hasła, stanowią one jedną z najpopularniejszych dróg włamań na konta. Jeśli zostaliśmy poproszeni o zdefiniowanie odpowiedzi dla “pytania bezpieczeństwa”, zastanówmy się, czy jest ona stuprocentowo bezpieczna. Bezpieczna znaczy w tym przypadku tyle, co znana tylko nam.
Jeśli mamy możliwość stworzenia własnego hasła, skorzystajmy z niej. Jeśli jednak musimy odpowiedzieć na bardziej standardowe pytanie takie jak “nazwa pierwszej szkoły” czy “imię pierwszego zwierzęcia domowego” pamiętajmy, że odpowiedzi nie muszą być prawdziwe – wystarczy, że będzie to cokolwiek, co zapamiętamy.