Odkąd pojawiło się określenie ultrabook i firma Intel, która je sformułowała stawiając za wzór urządzenie firmy Apple, w przypadku wielu modeli które pojawiły się na rynku można było doszukiwać się zabiegu klonowania wzorca. HP jednak nie poszło tą drogą i stworzyło produkt charakterystyczny dla własnego stylu. Na pierwszy rzut oka Folio przypomina biznesowego notebooka z serii ProBook 5330m, tyle że wyraźnie cieńszego i cieńszego.
Laptop wyróżnia się bardzo solidnym wykonaniem przy wykorzystaniu dobrej jakości materiałów. Szczególnie do serca może przypaść użytkownikom bardzo wygodna klawiatura z podświetlanymi klawiszami wyspowymi. “Folio” to pochodzące z języka łacińskiego określenie formatu książkowego. I tak właśnie wygląda ultrabook HP, jak złożona książka, o równoległych krawędziach obudowy. Odróżnia to wyraźnie ultrabooka HP od klinowego kształtu obudowy MacBook-a Air i jego klonów.
Ultrabook HP zgodnie z wytycznymi dla tego gatunku komputerów bazuje na niskonapięciowym procesorze Intela z serii Core i5 (Core i5-2467M – 1,6 GHz). Generowaniem obrazu, który wyświetlany jest na 13-calowym ekranie (1366×768) zajmuje się układ graficzny zintegrowany z procesorem, czyli dobrze znany Intel HD Graphics 3000. Niestety pomimo biznesowego charakteru ultrabooka HP zastosowano w nim błyszczący ekran o przeciętnej jakości, co nie zapowiada dobrego komfortu pracy nie tylko na świeżym powietrzu, ale i w mocno nasłonecznionym biurze nowoczesnego biurowca.
Jak na ultrabooka przystało w modelu Folio 13 zastosowany został szybki dysk SSD o pojemności 128 GB z interfejsem mSATA, dzięki temu zajmuje on mało miejsca w obudowie, praktycznie tyle co typowy kontroler sieci Wi-Fi.
Ogólna wydajność testowanego ultrabooka HP jest zadowalająca i w pełni wystarczająca do typowych zadań jakie wykonuje uniwersalny, a przede wszystkim biznesowy komputer przenośny. W teście PCMark Vantage komputer uzyskał wynik ok. 9000 punktów. Wyniki testów wydajności plasują go pomiędzy modelami wyposażonymi w procesor Intel Core i3 drugiej generacji i Core i5 pierwszej generacji o standardowym TDP. W benchmarku graficznym 3DMark06 wynik wydajności zintegrowanego z procesorem układu graficznego Intel HD Graphics 3000 (3519 punktów) mieści się w średniej wyników uzyskiwanych prze testowane przez nas ultrabooki.
Energooszczędne podzespoły i pojemna bateria zapewniają długi czas pracy na własnym zasilaniu. W czasie testów wbudowana litowo-jonowa bateria o pojemności ok. 5300 mAh pozwoliła na prawie dziewięć i pół godziny oszczędnej pracy oraz ponad pięć godzin odtwarzania filmu z zewnętrznego napędu DVD. Jest to bardzo dobry wynik jak na notebooka i jeden z najlepszych wśród ultrabooków, które zwykle pracują na baterii średnio 6-7 godzin w trybie oszczędnym.
Podsumowując nowy Folio 13 to udany debiut HP w kategorii ultrabooków. Solidność wykonania i wytrzymałość baterii zachęcają do częstego przenoszenia i pracy w terenie. Szkoda tylko, że do tego wszystkiego producent nie dołożył matowego i jaśniejszego ekranu, który polepszyłby komfort pracy na zewnątrz i w mocno nasłonecznionych wnętrzach.
Karol Kulas