Lenovo ThinkPad X220 – prawie ideał

Poręczne gabaryty, długi czas pracy na baterii oraz wysoka wydajność – tak wygląda lista pożądanych cech idealnego notebooka. Na taki wzór doskonałości zapowiada się testowany model Lenovo ThinkPad X220. Ma wszystkie powyższe właściwości, a do tego oferuje bardzo dużą funkcjonalność, dzięki dołączonej do zastawu z notebookiem stacji dokującej. Jest to biznesowy model, który swoje rozwiązania konstrukcyjne czerpie z doświadczeń legendarnej już serii notebooków ThinkPad.
Lenovo ThinkPad X220 – prawie ideał

Układ chłodzenia jest dość cichy i może tylko hałasować przy pełnym obciążeniu procesora.

Trwałość i solidność konstrukcji to domena także małego X220, chociaż na pierwszy rzut oka i po wzięciu do ręki wydaje się być przeciętnym plastikowcem. Wytrzymałość mały ThinkPad zawdzięcza magnezowej konstrukcji obudowy, która ma czarny kolor z matowym i szorstkim wykończeniem, co wyraźnie kontrastuje z typowymi błyszczącymi i gładkimi obudowani notebooków do domowego użytku. Klasyczna klawiatura, touchpad i kultowy trackpoint zapewniają wygodną obsługę komputera nawet przy wielogodzinnym użytkowaniu.

Lenovo ThinkPad X220 jest wyraźnie lżejszy od konkurencyjnego HP EliteBook 2560p pomimo zastosowania większej baterii.

W zaciemnionych pomieszczeniach lub gdy będziemy chcieli pracować na zewnątrz po zmroku bardzo przyda się efektowna dioda oświetlająca klawiaturę, którą umieszczono nad ekranem obok kamery internetowej. Pomimo zastosowania potężnej baterii 9-komorowej notebook waży nieco ponad 1,6 kg, co jest niezłym wynikiem np. w porównaniu do podobnego rozmiarami modelu HP EliteBook 2560p, który z mniejszą baterią waży niemal 2 kg.

Zintegrowany z procesorem układ graficzny zapewni obsługę typowych aplikacji biurowych oraz płynne odtwarzanie multimediów.

W niewielkiej, i dość szczupłej obudowie zmieściło się naprawdę bardzo bogate wyposażenie, które jeszcze można rozszerzyć o dodatkowe interfejsy oraz napęd optyczny przez podłączenie znajdującej się w zestawie stacji dokującej. Testowany model wyposażono w wydajny, dwurdzeniowy procesor Intel Core i7-2620M. Do generowania obrazu komputer wykorzystuje zintegrowaną grafikę Intel HD Graphics 3000. Do wyświetlania obrazu służy 12,5-calowy, matowy ekran o rozdzielczości 1366×768 pikseli. Dla zewnętrznych wyświetlaczy obrazu dostępne są dwa złącza – tradycyjny D-Sub oraz bardziej nowoczesny DisplayPort. Poza tym mały ThinkPad X220 ma 4 GB pamięci DDR3, dysk SSD o pojemności 160GB oraz modem 3G z modułem GPS. Jak na biznesowy notebook przystało X220 oferuje kompleksowe rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo i ochronę dostępu do danych na komputerze, takie jak czytnik linii papilarnych i moduł szyfrujący TPM.

Ogólna wydajność jest bardzo wysoka między innymi dzięki szybkiemu dyskowi SSD.

Ogólna wydajność biznesowego notebooka Lenovo w testach prezentuje się bardzo dobrze. Dzięki mocnemu procesorowi Intel Core i7 drugiej generacji oraz szybkiemu dyskowi SSD, wynik w teście PCMark Vanatge jest wysoki i wynosi 13334 punkty, gdzie przeciętny testowany notebook osiąga ok. 6000 punktów. Wydajność grafiki zintegrowanej z procesorem pozwoli na wykonywanie większości typowych zadań, takich jak obsługa aplikacji biurowych oraz odtwarzania multimediów. W benchmarku 3DMark06 uzyskała ona wynik 3822 punkty, a w nowszym 3DMark Vantage – 1732 punkty.

Ponad siedem godzin odtwarzania filmu z DVD to rekordowy wynik.

Testowany model wyposażono w 9-komorową, litowo-jonową baterię o zwiększonej o pojemności (8400 mAh), która pozwoliła na uzyskanie rekordowego czasu pracy. W trybie oszczędnym (MobileMark Reader) komputer pracował na własny zasilaniu przez ponad szesnaście i pół godziny (996 minut), czyli podobnie jak dotychczasowy rekordzista – HP EliteBook EliteBook 8460p (LJ427AV). Jednakże ten wynik to nie ostatnie słowo małego Lenovo, bowiem dzięki możliwości podłączenia dodatkowej baterii, możemy ten czas jeszcze wydłużyć nawet dwukrotnie.

Ponad szesnaście i pół godziny pracy biurowej to również rekord, który dystansuje konkurencję.

Podsumowując największe zalety Lenovo X220, czyli poręczność, wytrzymałość i długi czas pracy na baterii docenią szczególnie użytkownicy wykorzystujący komputer stale będąc poza domem lub biurem, np. studenci lub mobilni pracownicy jak przedstawiciele handlowi.

Więcej:Lenovo