– Ataki te przypominają incydenty zgłoszone po raz pierwszy w 2007 roku, kiedy dyrektorzy i prezesi firm otrzymywali wiadomości rzekomo pochodzące z US Better Business Bureau. Nowa fala ataków wykorzystuje metody inżynierii społecznej podobne do tych z 2007 r., ale napastnicy używają znacznie bardziej zaawansowanych technik, takich jak polimorfizm po stronie serwera, przez co ataki mają szczególnie zmienną naturę — powiedział Paul Wood, dyrektor ds. analiz cyberbezpieczeństwa w firmie Symantec.
– Polimorfizm po stronie serwera pozwala napastnikom generować unikatowy strumień złośliwego oprogramowania do każdego użytku, aby uniknąć wykrycia przez tradycyjne oprogramowanie antywirusowe. Skrypty w języku PHP są często używane na stronie napastnika do generowania kodu w locie. Przez to, ataki te nieustannie się zmieniają co sprawia, że bardzo trudno rozpoznać je i wykryć za pomocą tradycyjnych środków obronnych bazujących na sygnaturach – dodał Wood.
Trendy geograficzne:
Spam
- W lutym Arabia Saudyjska pozostała krajem najbardziej dotkniętym przez spam, (którego udział wynosił 76,2 proc.)
Wyłudzanie informacji
- W lutym krajem najbardziej dotkniętym phishingiem pozostała Holandia, w której jedną na 152,8 wiadomości zidentyfikowano jako próbę wyłudzenia informacji.
Zagrożenia w poczcie e-mail
- W lutym najwyższy udział zainfekowanych wiadomości w poczcie e-mail odnotowano w Luksemburgu, gdzie jedna na 63,9 wiadomości została zidentyfikowana jako złośliwa.