Deklarowana przez producenta maksymalna szybkość sekwencyjnego przesyłania danych testowanego modelu wynosi 550 MB/s dla odczytu i 520 MB/s dla zapisu (w ATTO), a transfer multimediów 486 i 182 MB/s (w AS-SSD). Oczywiście warunkiem uzyskania zbliżonych prędkości jest posiadanie między innymi płyty głównej z chipsetem obsługującym SATA 6 Gb/s.
W testach wydajności A-Data ASX900S3-128GM-C wypada dobrze. Prezentowane możliwości dysku bliższe są modelom OCZ Vertex3 czy Kingston HyperX niż tańszym seriom OCZ Agility3 czy Kingston SSDNow V+200 lub Patriot Pyro.
Średnia szybkość sekwencyjnego przesyłania danych podatnych na kompresję sprawdzona przy pomocy aplikacji CHIP Diskbench wynosiła 517 i 499 MB/s podczas odczytu i zapisu. W HD Tune Pro 4.60 średnia szybkość wynosiła 526 i 469 MB/s. Maksymalna szybkość z jaką przenosił dane zmierzona w aplikacji ATTO wynosiła 558 i 528 MB/s.
Średnie czasy dostępu, które oferuje nośnik wynosiły: 0,177ms podczas odczytu i 0,215 ms podczas zapisu (AS SSD). To wyniki charakterystyczne dla dysków z kontrolerem z rodziny SF-2200.
Szybkość przesyłania danych dysku A-Daty, podobnie jak innych nośników, które korzystają z układu LSI SandForce jest uzależniona od stopnia kompresji przesyłanych danych. W aplikacji AS SSD, która do pomiarów wykorzystuje niepodatne na kompresję pliki wzorcowe, szybkość odczytu danych jest poziomie: 492 MB/s, a podczas zapisu wynosi 175 MB/s. Porównując wyniki czołowych pod kątem wydajności, przetestowanych w naszym laboratorium dysków o pojemności 120-128 GB widać, że to dysk sprawny, choć wśród najlepszych średni.
SX900 oferuje dobrą wydajność I/O (wielozadaniowość), zapewniając podczas odczytu i zapisu dużą liczbę iops. Jego wydajność w tym zakresie jest widocznie lepsza gdy dotyczy pracy z większymi danymi (4 KB), niż z blokami 512 bajtów.
W testach aplikacyjnych, które symulują operacje najczęściej wykonywane podczas codziennej pracy, napęd A-Daty uzyskał wyniki: 55294 punkty w PC Mark Vantage HDD Score, oraz 5356 punktów w PC Mark7 HDD Score. O ile w zestawie symulacji stworzonej jeszcze dla systemu Windows Vista jakim jest Vantage nie jest to wynik zapierający dech w piersiach, to wynik w PC Mark7 należy do wysokich.
Średnie zużycie energii dysku SX900 128GB wynosi 1,3 W, co jest wynikiem średnim dla dysków SSD z interfejsem SATA 6 Gb/s. Powierzchnia obudowy nośnika nagrzewała się nieznacznie, po dwóch godzinach pracy w wymuszonym trybie odczytu do temperatury zaledwie 31°C. Producent udziela na dysk 3-letniej gwarancji. Wraz z napędem użytkownik otrzymuje ramkę do montażu w PC oraz oprogramowanie m.in.: do migracji danych – Acronis True Image OEM HD.
A-Data XPG SX900 jest dyskiem udanym, zapewniającym wydajność na dobrym poziomie. Cena dysku nie jest wygórowana, a pojemność po sformatowaniu wynosząca aż 119 GB z pewnością ucieszy wszystkich, którzy będą chcieli wykorzystać go jako jedyny dysk systemowy np. w notebooku.
Arkadiusz Uriasz