18-megapikselowa matryca APS-C CMOS nadaje się do utrwalania bogatych szczegółów w gromadach gwiazd, a zaawansowana obróbka sygnałów przy wysokich czułościach ISO (do 6400, z możliwością rozszerzenia do 12 800) gwarantować ma niski poziom szumów, co ogranicza potrzebę dłuższej ekspozycji i korzystania z uchwytów do śledzenia gwiazd. Współpracując z 14-bitowym procesorem DIGIC, matryca zapewnia też ponoć dobry stosunek sygnału do szumu w ostatecznych danych wyjściowych, dostarczając obrazy z naturalnymi barwami i płynnymi gradacjami tonalnymi. Pozwala to uchwycić na przykład subtelne przejścia kolorów w międzygwiezdnych obłokach gazu.
Canon zapewnił nas, że model EOS 60Da zaprojektowano tak, aby dobrze leżał w ręce i zapewniał duże możliwości konfiguracji. Zakrzywiona obudowa cechuje się ponoć wygodnym układem przycisków, przy czym często używane elementy sterujące zgrupowano w celu zapewnienia łatwego dostępu. Można je łatwo regulować i przypisywać im funkcje zgodnie z potrzebami użytkownika, a górny, podświetlany ekran LCD ułatwia monitorowanie i regulowanie parametrów obrazu podczas robienia zdjęcia. Specjalny przycisk Quick Control zapewnia też dostęp do wszystkich ustawień aparatu w trakcie fotografowania.
EOS 60Da jest również wyposażony w panoramiczny, ekran LCD o zmiennym kącie i przekątnej 7,7 cm (3,0″) z podglądem na żywo, który przydaje się do komponowania zdjęć podczas korzystania ze statywu. Obrotowy ekran o zmiennym kącie zapewnia dużą elastyczność, a tryb podglądu na żywo — komfort obsługi, umożliwiając precyzyjne dostrajanie kompozycji i ustawień aparatu. Rozdzielczość ekranu LCD (1040 tys. punktów) przekłada się na szczegółowość obrazu zarówno przed, jak i po zrobieniu zdjęcia, dzięki czemu astrofotografowie mogą komfortowo kadrować i przeglądać ujęcia.
Aby zapewnić większą elastyczność fotografowania, aparat EOS 60Da jest kompatybilny z opcjonalnym kontrolerem zdalnym TC-80N3 – programowalnym wyzwalaczem migawki, który umożliwia regulowanie ustawień bez zakłócania pozycji aparatu. TC-80N3 umożliwia zdalne robienie zdjęć w dowolnie wybranych interwałach lub stosowanie długich ekspozycji, więc nadaje się doskonale do poklatkowego filmowania nocnego nieba. Dołączony zasilacz ACK-E6 pozwala na ciągłe fotografowanie z wykorzystaniem prądu z sieci energetycznej — co przydaje się w przypadku długich ekspozycji — a oprogramowanie EOS Utility umożliwia użytkownikom zmianę ustawień lub oglądanie wykadrowanego obrazu na komputerze PC lub Mac podłączonym do gniazda USB.
Jako część systemu EOS, aparat EOS 60Da jest również zgodny z najszerszą gamą wymiennych obiektywów o ogniskowych od 8 do 800 mm, co zapewnia astrofotografom zarówno duże możliwości, jak i wyjątkową swobodę wyboru.