Oficjalnie kończąca się pula adresów IPv4 nie oznacza jeszcze ich braku ponieważ nie wszystkie są wykorzystywane, dodatkowo rozwijane są metody tunelowania protokołów, dlatego sami internauci mogą być spokojni o to, że nie będą mieli kłopotów z korzystaniem z sieci, jednak warto aby firmy rozpoczęły odpowiednie wdrożenia już dziś. W Polsce zachęca do tego Urząd Komunikacji Elektronicznej, który chciałby, żeby już w połowie br. udostępnianie dostępu do sieci z wykorzystaniem IPv6 było standardem.
Monit24 już obecnie zapewnia wsparcie dla analizowania ruchu z wykorzystaniem IPv6 –
“Wprowadzając wsparcie dla IPv6 chcieliśmy ułatwić firmom możliwość testowych wdrożeń udostępniania serwisów z wykorzystaniem protokołu IPv6, tak aby sprawdzić poprawność i szybkość funkcjonowania planowanego rozwiązania. Mimo to w dalszym ciągu niewielu administratorów stron sięga po takie rozwiązanie, głównie ze względu na brak odpowiednich łączy” — mówi Tomasz Kuźniar, Prezes Zarządu spółki Monit24.
Szansą na spopularyzowanie protokołu IP następnej generacji jest organizowany przez Internet Society – World IPv6 Launch, czyli wydarzenie zachęcające do udostępnienia 6 czerwca br. własnej strony z wykorzystaniem protokołu IPv6. W akcji wezmą udział m.in. Facebook, Google i Microsoft.
Nie należy się spodziewać, że migracja internetu do protokołu następnej generacji odbędzie się na zasadzie wyłącz IPv4, włącz IPv6. Już teraz realizowane są procesy tunelowania ruchu z wykorzystaniem obu protokołów. Może to jednak nastręczyć wielu trudności szczególnie w przypadku zabezpieczeń kryptograficznych, ale przy w pełni funkcjonalnym połączeniu z wykorzystaniem IPv6 wbudowane w nim zabezpieczenia są bardzo skuteczne