Nowy Passport waży 230 gramów. Obudowa dysku została wykonana z twardego, matowego tworzywa. Ma ciekawą fakturę, nie pozostają na niej ślady palców ani rysy. Ten bardzo pojemny dysk wyposażony został w szybki interfejs USB 3.0, przez który odbywa się komunikacja oraz jest zasilany.
W tylnej części, nieopodal złącza umieszczono dyskretny wskaźnik stanu pracy – biała dioda ma wielkość główki szpilki. Wewnątrz obudowy pracuje pierwszy, 2,5-calowy dysk o pojemności 2000 GB. Jest to nośnik WD o oznaczeniu WD20NMVW-11W68S0. Dysk po sformatowaniu oferuje użytkownikowi 1862 GB przestrzeni użytkowej, jego talerze wirują z prędkością 5200 obr./min, a operacji zapisu i odczytu danych odbywają się za pośrednictwem bufora pamięci podręcznej o pojemności 8 MB.
Nowa seria napędów My Passport to nie tylko model o pojemności 2 TB. Ten zaprezentowany został jako pierwszy. W połowie roku do sprzedaży trafią także dyski o pojemnościach 1 TB, 750 GB oraz 500 GB. Będą dostępne w pięciu kolorach: czarnym – najwyższej pojemności, niebieskim, czerwonym, białym oraz szarym. Klasyczne dyski My Passport to modele z interfejsem USB 3.0. Dla użytkowników komputerów Apple’a przewidziano serię dysków My Passport Studio – w metalowej obudowie, wyposażonych w złącza USB 2.0 oraz FireWire 800.
Dwuterabajtowy My Passport wyposażono w pakiet oprogramowania dodatkowego, dzięki któremu: dane zgromadzone na dysku zabezpieczyć można hasłem, utworzyć ich kopie bezpieczeństwa, przeprowadzić diagnostykę dysku, wymazać dane czy ustalić po jakim czasie bezczynności dysk ma przejść w tryb uśpienia (stand by). Szybki podgląd oferuje monitor pracy dysku.
Możliwości dostarczonych aplikacji: WD Security, WD Drive Utilities oraz WD Smart Ware przybliżają poniższe zrzuty ekranowe:
Pomiary szybkości przesyłania danych wykonane przy pomocy aplikacji HD Tune Pro (4.60) dały dobre wyniki. Średnia szybkość przesyłanie danych wynosiła: 85 i 81 MB/s podczas odczytu i zapisu, a maksymalna odpowiednio 112 i 109 MB/s. Czas dostępu podczas odczytu był na poziomie 17,7ms, a w czasie zapisu 20,6 ms – to wyniki dobre jak na ten typ i pojemność dysku.
Po dwóch godzinach pracy w pełnym obciążeniu, w najcieplejszym miejscu na obudowie dysku odnotowaliśmy temperaturę 34°C czyli niewiele. Podczas pomiaru głośności w komorze bezechowej My Passport generował średni szum wielkości 24,2 dB (0,4 sona) w trybie odczytu, czyli pracy dysku praktycznie nie słychać. Podczas pracy dysk zużywał 2,1 W energii, w trybie jałowym 1,5 W, a po przejściu w tryb bezczynności 1,3 W.
My Passport WDBY8L0020BBK-EESN oferuje bardzo dużą przestrzeń na dane. Bez problemu pomieścimy na nim ogromne zbiory zdjęć i filmów zapisanych w wysokiej rozdzielczości oraz dokumenty i projekty. Dzięki interfejsowi USB 3.0 dysk zapewnia uniwersalność i szybki dostęp do danych. Producent oferuje też funkcjonalne oprogramowanie. Nowy My Passport jest bardzo ciekawą i perspektywiczną propozycją, zwłaszcza dla aktywnych użytkowników, których cyfrowe zbiory ciągle rosną. Choć cena prezentowanego dysku wydaje się wysoka to jeśli sprawdzimy koszt 1 GB przestrzeni, okaże się, że wynosi on zaledwie około 48 groszy co jest najlepszym wynikiem wśród 2,5-calowych dysków zewnętrznych. Jeśli wiec potrzebujecie maksymalnie pojemnego, mobilnego nośnika o przyzwoitej wydajności trudno będzie Wam znaleźć na rynku cokolwiek lepszego.
Arkadiusz Uriasz