Acronis: tylko połowa firm przemysłowych ma pewność, że może szybko odzyskać dane po awarii

W badaniu Acronis wzięło udział blisko 6 000 małych i średnich przedsiębiorstw z 18 krajów. Wyniki pokazały, że na skutek klęsk żywiołowych, które miały miejsce w 2011 roku, dwie trzecie (65%) firm z sektora przemysłowego, bardziej regularnie testuje operacje tworzenia kopii zapasowych i odtwarzania po awarii (DR). Mimo to, tylko połowa (54%) uważa, że ich operacje tworzenia kopii zapasowych i DR są dobrze zarządzane.
Do tej pory użycie programu do szyfrowania danych TrueCrypt lub konkurencyjnego BitLocker uniemożliwiało jakiekolwiek działania na danych objętych ich działaniem
Do tej pory użycie programu do szyfrowania danych TrueCrypt lub konkurencyjnego BitLocker uniemożliwiało jakiekolwiek działania na danych objętych ich działaniem
Firmowe dane nieraz są bezcenne

Firmowe dane nieraz są bezcenne

Globalne spowolnienie gospodarcze zmusza producentów do skupienia się na redukcji kosztów i organizacji pracy na zasadzie “zrobić więcej za mniej”. To może wyjaśniać, dlaczego prawie połowa (45%) badanych podaje jako kluczowe wyzwania odnośnie tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania po awarii – brak budżetu i zasobów IT. Jeden na dziesięciu (11%) badanych stwierdził, że firma nie ponosi żadnych wydatków na tworzenie kopii zapasowych i DR, a jedna czwarta (25%) respondentów przyznała, że nie mają na tym polu wsparcia ze strony zarządu firmy. Biorąc pod uwagę te niepokojące statystyki, można łatwo zrozumieć dlaczego tylko 45% badanych uważa, że firma nie ucierpi z powodu długotrwałego przestoju w razie poważnego incydentu lub klęski żywiołowej.

Do niedawna przemysł wytwórczy był bardzo sceptyczny wobec wykorzystania chmury do celów odzyskiwania danych po awarii. Głównie ze względu na obawy związane z bezpieczeństwem danych i ich dostępnością. Jednakże aż 94% badanych przewiduje, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy będzie korzystać z jakiejś formy infrastruktury opartej na chmurze. Połowa (53%) respondentów zgadza się, że chmura umożliwia obniżenie kosztów operacyjnych, jednak większość nie uświadamia sobie korzyści, jakie płyną z korzystania z chmury w strategii tworzenia kopii zapasowych. Prawie jedna trzecia (29%) stwierdza, że w ogóle nie posiada strategii tworzenia kopii zapasowych poza siedzibą firmy (offsite).

Zdecydowana większość (67%) badanych menedżerów IT z firm przemysłowych uważa, że ich największym wyzwaniem w środowisku hybrydowym jest przenoszenie danych pomiędzy środowiskiem fizycznym i wirtualnym oraz chmurą. 40% przyznaje, że brakowało im odpowiednich umiejętności do tworzenia kopii zapasowych w świecie hybrydowym. Badania pokazują, że większość firm nadal ponosi porażkę w konsolidacji narzędzi do tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania danych, aby sprostać tym wyzwaniom. Większość polega na wielu narzędziach, a nieco ponad jedna trzecia (36%) badanych używa trzech lub więcej różnych rozwiązań do ochrony swoich danych.

“Presja wywierana na sektor przemysłowy wzrasta. Posiada on dobrą opinię w zakresie zarządzania jakością, optymalizacji i automatyzacji, jednak jasne jest, że stosowane przez ten sektor strategie tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania po awarii nadal wymagają poprawy. Zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę wyższe poziomy ryzyka, jakie występują w środowisku produkcyjnym, gdzie możliwości popełnienia błędu przez człowieka są wyraźnie większe, i w którym sprzęt narażony jest na trudniejsze warunki eksploatacji. Na linii produkcyjnej nie ma miejsca na błędy. Szczególnie, że szybkość wytwórcza, a także ciągłe zwiększanie produktywności to priorytety w tej branży. Firmy w sektorze przemysłowym muszą wdrożyć nową technologię, aby pomóc sobie w konsolidacji i standaryzacji planu tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania danych po awarii. W ten sposób poziom zaufania wzrośnie, a rola menedżerów IT będzie łatwiejsza.” – powiedział Dariusz Jarecki, Country Manager Acronis w Polsce.