Obudowa “płaskiego” Asusa pomimo wykonania z tworzywa sztucznego może się podobać. Wykończenie jest matowe co dobrze współgra i ładnie wygląda w połączeniu z również matowym, 14-calowym ekranem. Niestety ekran ma tylko standardową rozdzielczość 1366×768 pikseli. Dla zewnętrznych wyświetlaczy obrazu dostępne są dwa złącza: standardowe D-Sub i bardziej nowoczesne HDMI.
Komputer bazuje na platformie Intela z dwurdzeniowym procesorem Core i5 drugiej generacji. Do generowania grafiki urządzenie może wykorzystywać jedną z dwóch kart graficznych: zintegrowaną z procesorem (Intel HD Graphics 3000) lub dodatkową (Nvidia GeForce 610M). Niestety dodatkowa grafika to tania jednostka, która demonem wydajności raczej nie jest, a co najgorsze nie grzeszy dużo wyższą wydajnością od “integry” Intela. Dlatego aż ciśnie się na usta pytanie – po co? Dlaczego producent zdecydował się na wciśnięcie dodatkowego układu, który nie może pracować jednocześnie z grafiką Intela? Z pozoru bezsensowny albo marketingowy zabieg ma jednak sens. Oczywiście do gier, szczególnie tych nowych i wymagających się nie nadaje, ale sprawdzi się np. w aplikacjach do konwersji plików wideo, które potrafią wykorzystać sprzętową akcelerację obliczeń przy wykorzystaniu technologii Nvidia CUDA.
W testowanym modelu zainstalowano 8 GB pamięci DDR3 1333 MHz, co jest maksymalną pojemnością jaką można zastosować. Czarnym koniem w specyfikacji jest szybki i nowoczesny dysk SSD, który wykorzystuje interfejs SATA 6 Gb/s i ma sporą pojemność – 256 GB. Zmierzona w czasie testów szybkość odczytu danych wynosiła ok. 300 MB/s, czyli nawet pięciokrotnie więcej od przeciętnego dysku twardego (5400 obr./min). Dla urządzeń peryferyjnych dostępne są dwa złącza USB 2.0 oraz jedno szybkie USB 3.0. Asus U44SG pozbawiony jest napędu optycznego, ale dzięki temu jego obudowa jest smukła, a jego masa z baterią wynosi tylko 1714 g. Obecnie (w chwili przeprowadzania testów) jest to najlżejszy notebook z ekranem 14 cali w naszym rankingu. Niebawem pewnie ulegnie to zmianie bo producenci zapowiadają już premiery dużych ultrabooków z ekranem o przekątnej powyżej 13 cali.
Testy wydajności Asusa U44SG wypadają bardzo dobrze, co jest niewątpliwą zasługą procesora z obsługą technologii Intel Hyper-Threading oraz funkcją “dopalacza” – Turbo Boost. Jednakże wysokie wyniki w benchmarkach syntetycznych jak PCMark Vantage (11568 punktów) zostały osiągnięte przede wszystkim dzięki bardzo szybkiemu dyskowi SSD. Dla porównania konkurencyjne modele z podobną konfiguracją ale ze “zwykłym” dyskiem twardym mogą się pochwalić wynikiem ok. 6-7 tysięcy punktów w tym samym benchmarku.
Testowany komputer zasilany był litowo-jonowym ogniwem o dość dużej pojemności 5600 mAh. W czasie testów bateryjnych Asus U44SG osiągnął wynik ponad pięć i pół godziny odtwarzania filmu z zewnętrznego napędu DVD oraz prawie równe jedenaście godzin pracy w trybie oszczędnym.
Asus U44SG to funkcjonalny i wydajny notebook stworzony przede wszystkim do częstego przenoszenia i pracy na baterii. Ułatwiają to bardzo lekka obudowa (jak na 14 cali z baterią o podwyższonej pojemności), matowy ekran oraz długi czas pracy na własnym zasilaniu. Gdyby jednak cena testowanego modelu kogoś mocno przerażała to istnieje możliwość zaoszczędzenia prawie jednej czwartej ceny, gdy wybierzemy model z tradycyjnym dyskiem HDD zamiast SSD. Niestety będziemy wtedy musieli się pogodzić ze spadkiem wydajności oraz nieco krótszym czasem pracy na baterii.
Karol Kulas
Asus U44SG
PLUSY:
Wydajny, dwurdzeniowy procesor Intel Core i5 drugiej generacji
Hybrydowy układ graficzny z obsługą technologii Nvidia Optimus
Szybki dysk SSD
Matowy ekran
Czytnik linii papilarnychMINUSY:
Głośna praca przy pełnym obciążeniu