Platforma Nvidia VGX, funkcjonująca w centrum danych, zapewni pracownikom dostęp do prawdziwego komputera PC w chmurze za pomocą dowolnego urządzenia – terminalu, laptopa, tabletu lub smartfona – i dowolnego systemu operacyjnego. Środowisko wirtualne, akcelerowane przez technologię VGX, cechuje się płynnością i obsługuje pełną gamę aplikacji, które do tej pory można było uruchomić wyłącznie na fizycznym komputerze PC.
Technologia VGX umożliwia pracę w środowisku wirtualnym akcelerowanym przez procesor graficzny, zapewniając wygodę obsługi i możliwości bliskie fizycznemu komputerowi PC. Dzięki funkcjom zarządzania wirtualnymi maszynami oraz wyjątkowo niskiemu czasowi reakcji zdalnego pulpitu, to rozwiązanie umożliwia też pracę z narzędziami do modelowania 3D i symulacji, które do tej pory były zbyt wymagające jak na możliwości dotychczasowych środowisk wirtualnych.
Integracja platformy VGX w sieci korporacyjnej umożliwia swobodne wdrożenie strategii “BYOD” (ang. Bring Your Own Device), zakładającej możliwość obsługi osobistych urządzeń użytkowników w ich miejscu pracy. Każde z tych urządzeń może teraz obsłużyć wirtualny pulpit komputera PC zapewniający taką samą funkcjonalność, jak ich komputer biurkowy. Platforma zmniejsza również koszty infrastruktury IT, zwiększając bezpieczeństwo danych i minimalizując złożoność struktury centrum danych.
Technologia VGX została utworzona na podstawie trzech kluczowych technologii:
- Karty Nvidia GVX – zaprojektowane z myślą o obsłudze dużej liczby użytkowników i energooszczędności. Pierwsza dostępna karta VGX jest wyposażona w cztery procesory graficzne i 16 GB pamięci. Karty VGX są przeznaczone od montażu w standardowych gniazdach PCI Express płyt serwerowych.
- VGX GPU Hypervisor – warstwa programowa, która integruje się z komercyjnymi hipernadzorcami, takimi jak Citrix XenServer, umożliwiając wirtualizowanie i współdzielenie procesora graficznego.
- User Selectable Machines (USM) – funkcja zarządzania, dzięki której firmy mogą skonfigurować funkcje graficzne środowiska wirtualnego dla każdego użytkownika sieci z osobna, dostosowując je do ich potrzeb.
Platforma Nvidia VGX, w tym nowe karty VGX, hipernadzorca procesora graficznego oraz technologia USM będą dostępne w tym roku w formie rozwiązań dla przedsiębiorstw i trafią do sprzedaży za pośrednictwem partnerów OEM i VDI.