Konstrukcja testowanego modelu bazuje na bardzo podobnych podzespołach co wspomniany i opisywany wcześniej XPS L502X. W roli jednostki głównej mamy dwurdzeniowego Core i5-2410M a dodatkowa grafika to Nvidia GeForce GT 525M, która dzięki obsłudze technologii Nvidia Optimus może pracować zamiennie z grafiką zintegrowaną z procesorem (Intel HD Graphics 3000). Oba modele wykorzystują także błyszczący ekran o przekątnej 15,6 cala i rozdzielczości Full HD (1920×1080 pikseli). Dla zewnętrznych wyświetlaczy dostępne są dwa nowoczesne złącza – mini DisplayPort oraz HDMI.
Obudowa płaskiego XPS-a została wykonana z aluminium, które zostało polakierowane na srebrny kolor. Smukły profil i ładny design mogą się podobać. Odchudzony XPS 15z waży 2,5 kg czyli o ponad 300 g mniej od grubego XPS L502X.
Testowany model wyposażono w 6 GB pamięci RAM DDR3 1333 MHz, którą można rozszerzyć do 8 GB. Do przechowywania danych zastosowano niestety standardowy dysk twardy 7200 obr./min za to o pojemności 750 GB. Dla urządzeń zewnętrznych dostępne są trzy złącza USB z czego dwa szybkie 3.0 oraz jedno 2.0 zintegrowane z portem eSATA.
Testy wydajności plasują testowanego XPS-a 15z, wyposażonego w procesor Intel Core i5 drugiej generacji powyżej średniej w naszym rankingu. Ogólna wydajność jest zadowalająca, w benchmarku PCMark Vantage testowany XPS 15z uzyskał 7055 punktów. Wydajność dodatkowej grafiki również jest zadowalająca i pozwoli uruchomić nawet najnowsze gry pod warunkiem, że ustawimy rozdzielczość obrazu niższą niż natywna matrycy Full HD i niższy poziomu szczegółowości grafiki 3D. Do płynnego generowania obrazu w pełnej rozdzielczości Full HD trzeba byłoby zastosować wydajniejszy i dużo droższy układ graficzny z segmentu dla graczy.
Komputer zasilany jest litowo-jonową baterią o pojemności ok. 5000 mAh, która jest zamknięta wewnątrz obudowy. W czasie testów pozwoliła na ponad cztery godziny odtwarzania filmu z DVD oraz prawie osiem i pół godziny oszczędnej pracy. Jak na całkiem wydajną, 15-calową maszynę są to osiągi zadowalające.
Podsumowując, cieńszy Dell XPS 15z to notebook zdecydowanie bardziej elegancki i lepiej wykonany od testowanej wcześniej wersji XPS L502X. Z kolei jeżeli bardziej zależy nam na funkcjonalności i lepszym nagłośnieniu, a komputer będziemy wykorzystywać głównie w domu warto jednak wybrać L502X, który jest dodatkowo tańszy (ZOBACZ PORÓWNANIE).
Dodatkowo jeśli szukacie sprzętu podobnej klasy warto zwrócić uwagę na modele Acer Aspire TimelineX 5830TG oraz Samsung RF511 NP-RF511-S04PL (ZOBACZ PORÓWNANIE).
Karol Kulas