Jak można zauważyć na powyższych zdjęciach karcie tej daleko do prezentowanych wcześniej konstrukcji. Zmianie uległ nie tylko jej układ chłodzenia, budowę którego przeanalizujemy za chwilę, ale również częstotliwość taktowania rdzenia GPU. Została ona w wersji Turbo przyspieszona do poziomu 900 MHz. Niestety producent nie zdecydował się ingerować w częstotliwość pracy pamięci GDDR5 pozostawiając ja na poziomie 5000 MHz.
Układ chłodzenia
Pierwszą rzeczą, na którą zwróciłem uwagę po wyjęciu produktu HIS-a z opakowania był ogromny układ chłodzenia. Jak przystało na produkt tej firmy wykorzystana tu została kolejna odsłona popularnego IceQ, którego wcześniejsze wersje trafiały na podkręcone karty poprzednich generacji.
W najnowszym IceQ jako element chłodzący wykorzystana została miedziana blaszka o rozmiarze 11,5 x 9,4 cm, na której umieszczono aluminiowy radiator o wymiarach 14 x 12,5 cm. Aby jeszcze szybciej odprowadzić ciepło generowane przez podkręcone GPU do jego powierzchni przytwierdzono cztery ciepłowody – dwa o średnicy 6 mm oraz dwa 8-milimetrowe. Za utrzymanie niskich temperatur odpowiada natomiast spora, 57-milimetrowa turbina. Zasysa ona powietrze z wnętrza obudowy peceta, a następnie wypycha poza nią przez kratkę w śledziu karty.
Wydajność takiego układu chłodzenia jest wysoka i śmiało może on konkurować z takimi konstrukcjami jak Gigabyte Windforce 3X, MSI Twin Frozr czy Asus DirectCU II. W trakcie naszych testów podkręcony rdzeń HIS-a utrzymywał temperaturę w spoczynku na poziomie 38°C, natomiast po intensywnym obciążeniu karty wzrastała ona do 66°C. W podobnych warunkach konkurencyjne rozwiązania zapewniały od 62°C (Asus DirectCU II) do nawet 71°C (Gigabyte Windforce 3X). Niestety wadą systemu IceQ jest głośna praca w czasie dłuższego grania. Najgłośniejszy spośród podkręconych kart Gigabyte Radeon HD 7950 WindForce 3X generował 42,1 dB, a produkt HIS-a podbija stawkę do 45,1 dB. W trakcie spoczynku obie karty były praktycznie niesłyszalne generując hałas na poziomie 33,5 dB.
Ze względu na duży układ chłodzenia laminat karty został dodatkowo wzmocniony przez metalową obręcz zdecydowanie poprawiająca sztywność PCB. Rozmiar karty wg. producenta: 15.5 x 5.8 x 29.5 cm (Szerokość x Wysokość x Długość)
Wydajność
Pod względem wydajności HIS Radeon HD 7950 IceQ Turbo wypada o około 12% słabiej od kart bazujących na układzie GeForce GTX 670. Przy cenie wyższej o około 150 są one godnymi konkurentami zarówno Radeonów HD 7950 jak i wydajniejszych HD 7970.
Zawartość opakowania
Wraz z kartą Radeon HD 7950 IceQ Turbo otrzymamy przejściówkę z DVI na D-Sub oraz mostek CrossFire służący do połączenia dwóch kart. Niestety zabrakło tu przejściówek zasilania 2x 6-pin PEG niezbędnych do podłączenia karty do zasilacza w komputerze. Duży minus należy się również za brak chociażby jednej przejściówki ze złączy mini DisplayPort – których HIS ma dwa – na pełny DisplayPort czy też HDMI.
Podsumowanie
HIS Radeon HD 7950 IceQ Turbo pod względem wydajności jest produktem konkurencyjnym dla innych kart bazujących na tym samym GPU. Również wydajność układu chłodzenia jest bardzo dobra, co zdecydowanie zachęca do dalszych prób podkręcania GPU oraz pamięci. Niestety zachowaniu niskich temperatur w czasie grania towarzyszy spory hałas. Minusem jest również brak niezbędnych przejściówek zasilania. Na pocieszenie dodam tylko, iż cena za którą możemy kupić prezentowanego HIS-a jest jedną z niższych wśród podkręconych kart z rdzeniem Radeon HD 7950.
Grzegorz Glonek
HIS Radeon HD 7950 IceQ Turbo 3072MB GDDR5
PLUSY:
Wydajny układ chłodzenia
Fabrycznie podkręcona
Oprogramowanie iTurboMINUSY:
Brak przejściówek zasilania
Głośna praca układu chłodzenia w trybie 3D