Na pierwszy rzut oka G570 wydaje się być bardzo podobny do modeli z serii IdeaPad (kształt obudowy), lecz po bliższym przyjrzeniu i pierwszych wrażeniach “dotykowych” wyraźnie odczujemy, że jest to “tańszy” produkt. Gorsze materiały i jednak słabsza jakość wykonania niestety odróżnia obie serie. Natomiast pocieszeniem jest bardzo wygodna klawiatura wyspowa AccuType z wyprofilowanymi klawiszami, znana właśnie z serii IdeaPad.
Testowany model Lenovo G570 bazuje na popularnym procesorze Intel Core i5 drugiej generacji (i5-2430M 2,4 GHz). Zapewnia on tej niedrogiej maszynie całkiem niezłe osiągi, które z nadmiarem wystarczają do większości zadań w jakich wykorzystujemy notebooki w domu. Niestety nie mam tu na myśli grania, gdyż zastosowany dodatkowy układ graficzny (AMD Radeon HD 6370m) tylko pozornie zwiększa możliwości “graficzne” testowanego notebooka. Jego wydajność jest podobna, a nawet w niektórych aplikacjach niższa od tej jaką może się pochwalić układ Intel HD Graphics 3000 zintegrowany z procesorem. Dlatego nieco może zastanawiać sens takiej konfiguracji i zastosowania dodatkowej grafiki oprócz zintegrowanej. Przewagą Radeona nad zintegrowanym Intelem jest jednak pełna obsługa standardu DirectX 11.
Do wyświetlania obrazu zastosowano ekran 15,6 cala, z błyszczącą powłoką o standardowej rozdzielczości 1366×768 pikseli. Dla zewnętrznych wyświetlaczy jak telewizory, monitory lub projektory dostępne są dwa złącza: standardowe D-Sub oraz bardziej nowoczesne HDMI.
W komputerze zainstalowano 4 GB pamięci RAM DDR3, którą można rozszerzyć maksymalnie do 8 GB. Do przechowywania danych zastosowano tradycyjny dysk twardy 5400 obr./min o pojemności 750 GB. Dla urządzeń zewnętrznych dostępne są cztery złącza USB 2.0, niestety nie ma szybkiego USB 3.0. Do standardowego wyposażenia zalicza się jeszcze kamerę internetową oraz czytnik kart pamięci.
Ogólna wydajność testowanego modelu Lenovo G570 jest stosunkowo wysoka i zadowalająca jak na tą grupę cenową. W teście PCMark Vantage notebook Lenovo uzyskał wynik 7082 punkty. Wydajność zewnętrznego układu graficznego jest raczej niska i co ciekawe w benchmarku 3DMark Vantage okazuje się być nieco słabsza od zintegrowanego układu Intela co pokazują wyniki: 1403 punkty dla AMD Radeon i 1570 punktów dla Intela.
Testowany model zasilany był litowo-jonową baterią o pojemności 4400 mAh. W czasie testów pozwoliła ona na ponad trzy i pół godziny odtwarzania filmu z DVD oraz niespełna siedem godzin pracy w trybie oszczędnym (MobileMark Reader). Jest to niezły wynik w swojej klasie, lecz konkurencyjny Samsung NP-RC520-S05PL z taką samą baterią jest jednak lepszy.
Podsumowując Lenovo G570 z serii Essential to notebook, który wyróżnia się przede wszystkim bardzo wysokim współczynnikiem opłacalności zakupu. Za niewygórowaną cenę otrzymujemy uniwersalny i funkcjonalny komputer z wydajnym procesorem do codziennej pracy i rozrywki, ale bez możliwości płynnego wyświetlania grafiki w najnowszych, wymagających grach.
Karol Kulas
Lenovo Essential G570
PLUSY:
Wydajny, dwurdzeniowy procesor Intel Core i5 drugiej generacji
Dwa układy graficzne
Pełnowymiarowa i wygodna klawiatura wyspowa
Złącze HDMIMINUSY:
Błyszczący ekran o niskiej rozdzielczości
Przeciętna jakość wykonania
LAN 100 Mb/s.