Do naszego laboratorium trafił kierowany do grup roboczych i użytkowników domowych serwer Synology DS112. Urządzenie wyposażono w jedno miejsce na twardy dysk o maksymalnej pojemności 4 TB. Gdyby taki rozmiar okazał się niewystarczający, dodatkowe napędy można podłączyć do jednego z dwóch portów USB 3.0 lub występującego pojedynczo eSATA. Jako, że urządzenie ma oferować podstawową funkcjonalność, nie ma możliwości utworzenia macierzy RAID z dyskiem zewnętrznym. O backup danych użytkownik musi zadbać samodzielnie. Nie stanowi to jednak dużego problemu, gdyż DSM (oprogramowanie do zarządzania serwerem Synology) umożliwia określenie szczegółowego harmonogramu wykonywania kopii zapasowych np. na dysk zewnętrzny lub do innej lokalizacji w sieci. Raz skonfigurowane, kopie wykonują się automatycznie.
Choć już dawno temu w wersji DS106 i każdej kolejnej na DS111 kończąc, na przednim panelu urządzenia znajdował się przycisk “Copy”, to w DS112 takowego zabrakło. Jest to dość niezrozumiałe, gdyż przycisk szybkiego kopiowania był sporym usprawnieniem. Wystarczyło w DSM skonfigurować kierunek kopiowania i dane np. z podłączonego pendrive’a po naciśnięciu rzeczonego po chwili bezpiecznie spoczywały w pamięci NAS-a. Teraz aby wykonać “szybką” kopię, trzeba włączyć komputer, zalogować się przez przeglądarkę i wybrać odpowiednią funkcję.
O funkcjonalności produktów marki Synology pisaliśmy już bardzo wiele przy okazji wcześniejszych modeli, dość przypomnieć że posiadają wbudowane serwery SMB, FTP, wydruku, multimediów (DLNA i iTunes), poczty, WWW (z obsługą języka PHP i bazą MySQL) i wiele innych. Od kilku wydań DSM, dostępny jest też serwer LDAP, skaner antywirusowy czy serwer DHCP. Możliwe jest też wykorzystanie NAS-a jako stacji monitoringu (standardowo mamy licencję na podłączenie jednej kamery IP). Można by tak wymieniać dalej, ale możliwości tych urządzeń są niemal nieograniczone. Istnieje bowiem wiele zarówno oficjalnych jak i społecznościowych repozytoriów “paczek” rozszerzających możliwości serwera.
Pod względem wydajności DS112 nie ma się czego wstydzić. Ponad 100 MB/s przy odczycie danych i 70 podczas zapisu to wartości umożliwiające swobodną i komfortową pracę wielu użytkownikom jednocześnie. Jeśli mamy dostatecznie szybką sieć w domu to odtwarzanie filmów HD z pamięci NAS-a nie będzie problemem. Płynny obraz bez zacięć powinno uzyskać jednocześnie przynajmniej dwóch użytkowników. Wiele jednak zależy od przepustowości sieci i zastosowanego dysku twardego. Jeśli szukamy urządzenia tańszego, alternatywą może być QNAP TS-112 lub ZyXEL NSA310. Obydwa oferują możliwość utworzenia macierzy z dyskiem zewnętrznym, ale należy się po nich spodziewać mniejszej wydajności. Zobacz porównanie wymienionych produktów.
Grzegorz Bziuk
Synology DS112
PLUSY:
Niewygórowana cena
Dwa porty USB 3.0
Wysokie prędkości transferówMINUSY:
Brak możliwości utworzenia macierzy
Brak przycisku szybkiego backupu