Menu ekranowe nie jest szczególnie rozbudowane i łatwo po nim nawigować. Wszystkie potrzebne opcje można szybko znaleźć. Wbudowany lektor VoiceOver ułatwia korzystanie z urządzenia osobom niewidomym, niedowidzącym i cierpiącym na dysleksję. Natomiast dzięki funkcji AirPlay można odtwarzać bezprzewodowo multimedia z iPada, iPhone’a i iPoda. Lista dostępnych darmowych serwisów multimedialnych jest całkiem rozbudowana. Oprócz obowiązkowego YouTube można odtwarzać klipy wideo z serwisu Vimeo oraz licznych mniejszych serwisów, do których można dotrzeć wybierając w menu pozycję Podcasts. Nie zabrakło radia internetowego i możliwości przeglądania zdjęć z serwisu Flickr. Co wyróżnia ten odtwarzacz to opcja płatnego wypożyczania filmów z iTunes Store i dostęp do transmisji meczów amerykańskiej ligi baseballowej (również płatny). Wypożyczony film można obejrzeć w przeciągu 30 dni od daty zakupu, przy czym jeśli rozpocznie się już odtwarzanie, czas ten skraca się do 48 godzin. Nie zabrakło oczywiście funkcji odtwarzania multimediów udostępnionych w sieci lokalnej przez iTunes, lecz nie znajdziemy w Apple TV klienta Samba czy UPnP. Niestety w ten sposób widoczne stają się pliki zapisane w bardzo ograniczonej liczbie formatów. Spośród kontenerów audio można odtwarzać pliki AAC, MP3 i WAV, z plików graficznych pliki JPG, GIF, TIF i BMP, natomiast jedyny dostępny format wideo to MOV.
Jest to wyjątkowo energooszczędny odtwarzacz, który pobiera tylko 1,5 W w trakcie pracy. Co ciekawe, nie da się go całkowicie wyłączyć bez wyciągania wtyczki z gniazdka. Można go jedynie przełączyć w tryb uśpienia, w którym wciąż pobiera 0,5 W. Do chłodzenia komponentów nie potrzeba wentylatora, więc jest to urządzenie całkowicie bezgłośne.
Apple TV przeznaczony został głównie dla osób posiadających już któryś z innych produktów tego producenta, umożliwiając odtwarzanie treści multimedialnych na ekranie telewizora. Za pomocą tego niepozornego pudełeczka możemy zmienić nasz telewizor w… telewizor Apple lub jak kto woli iPanel – urządzenie, którego fani marki oczekują i spodziewają się od dawna. Nasz iPhone, iPod czy iPad staje się wówczas zawansowanym pilotem i praktycznie wszystkie treści, które możemy przeglądać w jednym z tych urządzeń możemy odtworzyć również na telewizorze dzięki Apple TV. Równie lub nawet bardziej pożyteczny Apple TV może być dla użytkowników komputerów czy MacBooków z systemem Mac OS X.
Pozostali raczej nie będą nim zainteresowani, chociażby z powodu braku opcji odtwarzania plików AVI czy MKV z zewnętrznego dysku twardego. Chyba że… zdecydują się na złamanie warunków gwarancji i zainstalowanie w Apple TV jednego z dostępnych w Sieci alternatywnych systemów obsługi multimediów jak XBMC. Wtedy możliwości urządzenia zmieniają się diametralnie. Ale to już temat na zupełnie inny artykuł…
Marek Grzybowski