Nowa Lumia, pomimo standardowych rozmiarów, które wynoszą 128×69×12 milimetrów, wygląda na dość dużą i jest przy tym naprawdę ciężka – waży 165 gramów. Wykonanie jest najwyższej klasy. 4,3-calowy wyświetlacz AMOLED Lumii 900 jest obudowany jednym kawałkiem błyszczącego polikarbonatu, opcjonalnie niebieskiego, białego lub czarnego. Akumulator jest wbudowany na stałe, tyłu nie można otworzyć. Kartę microSIM – podobnie jak w iPhone’ie – instaluje się za pomocą wsuwki, która jest umieszczona na górze. Tam też znajduje się złącze microUSB oraz wejście na słuchawki. Nie ma wejścia na karty pamięci microSD, które jest standardem w telefonach z Windows Phone. Trzeba się zadowolić pamięcią wewnętrzną, która wynosi 16 GB (z czego do dyspozycji użytkownika pozostaje niecałe 14). Ograniczenia występują także w możliwościach komunikacji: brak HDMI, brak MHL, brak NFC. Dostępne jest tylko jedno złącze microUSB.
Jeszcze krótko kilka słów o ekranie dotykowym. W naszym teście wykazał on się dobrym kontrastem i mocnymi kolorami. Rozdzielczość wynosząca 800×480 pikseli nie jest co prawda na czasie wśród smartfonów z najwyższej półki, ale w praktyce nie wypada pozytywnie.
Odświeżony Windows Phone
W Lumii 900 zainstalowano nowy system Windows Phone w wersji 7.5 Refresh. Import kontaktów z karty SIM oraz tethering są teraz prostsze i dostępne od razu. Inne, znaczące zmiany systemu nie są zauważalne, bo mają one zastosowanie tylko w urządzeniach z niższej półki. System chodzi super-płynnie, dotykowy ekran reaguje błyskawicznie, ale podczas wpisywania tekstu bywa nieprecyzyjny. Często pojawiają się literówki, co z czasem robi się denerwujące. Ze względu na większy wyświetlacz oraz kafelkową strukturę na głównym ekranie powstaje zbyt duża, niewykorzystana powierzchnia. Z drugiej strony system Microsoftu oferuje bardzo szeroką i wygodną integrację z sieciami społecznościowymi takimi jak Facebook, Twitter, Windows Live oraz LinkedIn.
Nokia serwuje
Niektóre funkcje fińskiego telefonu są bardzo ciekawe. Nokia Lumia 900 jest wyposażona w usługi Nokia Muzyka, Nokia Mapy, Nokia Drive, Nokia Transport oraz Nokia eBooks. Mapy oraz nawigacja zapewniają bardzo dobrą i precyzyjną nawigację w trybie offline z dostępem do bogatej kolekcji map. Nokia Transport to rodzaj przewodnika po publicznej komunikacji w wybranych regionach. Z nowiutkiego sklepu można bezpłatnie pobrać liczne e-książki.
Nokia Muzyka jest klasycznym klonem iTunes’a. Ceny około 15 milionów piosenek są na takim samym poziomie jak w iTunes. Niedostępna w Polsce (od niedawna działa w Niemczech) usługa Mix Radio to internetowe radio z niezliczonymi stacjami, w których gra się niemieckie, angielskie lub francuskie listy przebojów. Pozostałe stacje bazują na tym, co polecają celebryci tacy jak Lana del Rey, czy Sean Paul. Piosenki można zapisywać i słuchać w telefonie albo kupić bezpośrednio. W ciągu godziny dostępnych jest sześć piosenek, a stacje można zmieniać dowolnie często. Pomimo brakujących ustawień equalizera Lumia zapewnia dobry dźwięk, zarówno przez głośniki jak słuchawki, chociaż te ostatnie zbyt luźno siedzą w uszach.
Sprawny surfer z dobrym aparatem
Amerykańska edycja Lumii 900 jest wyposażona w LTE, ale w Polsce trzeba się zadowolić wariantem z HSPA+. Czasy pobierania danych są jednak bardzo krótkie, również przez WLAN. W obu przypadkach Lumia 900 otwiera naszą testową stronę, która waży 600 KB, w całe pięć sekund. Internet Explorer nie sprawia żadnych niespodzianek, zoomowanie za pomocą podwójnego dotknięcia ekranu działa poprawnie – w przeciwieństwie do telefonów z Androidem 4. Dobrej jakości można też oczekiwać od 8-megapikselowego aparatu z podwójną lampą LED. Obiektywowi Carla Zeissa należy się pochwała za zdjęcia w świetle dziennym i ciemności. Ujęcia są ostre, ale ogólnie trochę za ciemne. Również zbyt ciemne są ujęcia wideo, które dodatkowo razi chwilowymi brakami płynności.
Mocna akustyka, słaby akumulator
Jakość rozmowy po stronie sieci stałej oraz po stronie telefonu to klasa sama w sobie. Dźwięk jest czysty i naturalny, a przez to wszystko jest optymalnie zrozumiałe. Poziom głośności głośnika jest fenomenalny i nie ma przy tym przesterowania. Po stronie sieci stałej jednak na nic Wam się on nie przyda, ponieważ porozumiewanie się za jego pomocą jest prawie niemożliwe – dźwięk jest wyblakły, a szumy otoczenia mocne. Bateria w trybie online, na pełnej jasności wyświetlacza wystarcza na niecałe pięć godzin, co nie jest dobrym wynikiem. Czas pracy w trybie telefonu wynosi niecałe siedem godzin. Za to czas ładowania akumulatora jest krótki i wynosi dwie godziny.
Podsumowanie: smartfon pełen niespodzianek
Ostatecznie nowa Lumia nie dostaje się do pierwszej dwudziestki w naszym rankingu smartfonów. Kosztujący około 2300 zł fiński telefon przegrywa z powodu krótko trzymającego akumulatora oraz skromnej liczbie interfejsów. Poza tym Microsoft oświadczył, że żaden telefon z WP7 nie otrzyma aktualizacji do następnego systemu czyli Windows Phone 8. Zamiast tego dla Lumii 900 opracowywana jest wersja 7.8, o której jeszcze prawie nic nie wiadomo. Niemniej jednak Lumia 900 z całą pewnością jest atrakcyjnym telefonem dla wszystkich, którzy wysoko cenią liczne, ekskluzywne usługi Nokii, takie jak Mix Radio (niedostępny jeszcze w Polsce) i Nokia Navigation. Niezależnie od tego, Windows Phone zdobywa uznanie dzięki dobrej wydajności, fajnej jakości rozmowy i ładnemu wyświetlaczowi.
Alternatywa:
Usługi Nokii oraz ładny wyświetlacz są dostępne także w bardziej kompaktowej Lumii 800. Smartfon prawie nie ustępuje niczym swojemu następcy pod względem wielkości wyświetlacza, a kosztuje 1600 zł, czyli znacznie mniej niż 900 (ZOBACZ PORÓWNANIE).
Nokia Lumia 900
Wysokiej klasy smartfon zapewniający płynną wydajność, z ładnym wyświetlaczem oraz imponującymi, ekskluzywnymi usługami. Minusami są słaby akumulator oraz mała pamięć.
PLUSY:
Płynna wydajność
Dobry aparat
Wysokiej klasy usługi
Fajna jakość rozmowy
Ładny wyświetlaczMINUSY:
Słaby czas pracy na baterii
Wbudowany na stałe akumulator
Brak rozszerzalnej pamięci
Brak aktualizacji do systemu Windows Phone 8