Dyski adresowane są głównie do użytkowników wydajnych notebooków zbudowanych na platformach natywnie obsługujących SATA 6 Gb/s o najwyższych parametrach wydajności oraz do entuzjastów najwyższej wydajności korzystających z komputerów stacjonarnych. Wytrzymała obudowa dysków jest metalowa. Pracą dysku steruje kontroler LSI SandForce drugiej generacji: SF-2281VB1-SDC. Na płytce PCB oprócz wspomnianego kontrolera znajdziemy osiem modułów pamięci MLC NAND flash Intela oznaczonych: 29F16B16MCMEI. Są to 16-gigabajtowe moduły wykonane w litografii 25 nm. Dysk wyposażony jest w interfejs SATA 6 Gb/s, obsługuje sprzętowe szyfrowanie algorytmem AES 256-bit. Oprogramowanie wewnętrzne nośnika podobnie jak obecnie już chyba wszystkie SSD z kontrolerem drugiej generacji SF-2200, obsługuje TRIM, NCQ, Garbage Collection, ma wbudowaną korekcje błędów ECC, a parametry pracy dysku monitoruje S.M.A.R.T.
Deklarowana przez producenta maksymalna szybkość sekwencyjnego przesyłania danych testowanego modelu wynosi 550 MB/s dla odczytu i 520 MB/s dla zapisu. Oczywiście warunkiem uzyskania zbliżonych prędkości jest posiadanie odpowiednio mocnej platformy sprzętowej wyposażonej między innymi w płytę główną z chipsetem obsługującym SATA 6 Gb/s.
W testach wydajności P-SSD2S120G3-BLK wypada dobrze. Jego możliwości są na poziomie konkurencyjnych modeli OCZ Vertex 3 120GB, Kingston HyperX 120GB, Patriot WildFire 120GB czy A-Data S511 120GB. Średnia szybkość sekwencyjnego przesyłania danych podatnych na kompresję sprawdzona przy pomocy aplikacji CHIP Diskbench wynosiła 517 i 496 MB/s podczas odczytu i zapisu. W HD Tune Pro 4.60 średnia szybkość wynosiła 526 i 456 MB/s. Maksymalna szybkość z jaką przenosił dane zmierzona w aplikacji ATTO wynosiła 559 i 520 MB/s.
Średnie czasy dostępu, które oferuje nośnik wynosiły: 0,127ms podczas odczytu i 0,209 ms podczas zapisu (AS SSD). To wyniki typowe dla dysku z kontrolerem z rodziny SF-2200.
Szybkość przesyłania danych dysku PNY, podobnie jak innych nośników, które korzystają z układu LSI SandForce jest uzależniona od stopnia kompresji przesyłanych danych. W aplikacji AS SSD, który do pomiarów wykorzystuje niepodatne na kompresję pliki wzorcowe szybkość odczytu danych jest poziomie: 508 MB/s, a podczas zapisu wynosi 161 MB/s. Porównując wyniki czołowych pod kątem szybkości przesyłania danych o pojemności 120-128 GB można stwierdzić, że to dysk sprawny w odczycie, ale przeciętny w zapisie multimediów.
Professional SSD oferuje dobrą wydajność I/O (wielozadaniowość), zapewniając podczas odczytu i zapisu liczbę iops w zupełności wystarczającą do większości zadań. Jego wydajność w tym zakresie jest widocznie lepsza gdy dotyczy pracy z większymi danymi (4 KB), niż z blokami 512 bajtów.
W testach aplikacyjnych, które symulują operacje najczęściej wykonywane podczas codziennej pracy, napęd PNY uzyskał wyniki: 75200 punktów w PC Mark Vantage HDD Score, oraz 5366 punktów w PC Mark7 HDD Score. To bardzo dobre wyniki.
Średnie zużycie energii dysku P-SSD2S120G3-BLK 120GB wynosi 1,6 W, czyli nie jest niskie, choć jest to wynik mieszczący się w średniej dla dysków SSD z interfejsem SATA 6 Gb/s. Powierzchnia obudowy nośnika nagrzewała się nieznacznie, po dwóch godzinach pracy w wymuszonym trybie odczytu do temperatury zaledwie 35°C. Producent udziela na dysk 3-letniej gwarancji.
Podsumowując, PNY Professional dysk SSD 120GB jest dyskiem udanym, zapewniającym wydajność na dobrym poziomie do większości zastosowań. Cena dysku jest niestety zdecydowanie zbyt wysoka. Nośnik tej klasy, o niemal takich samych możliwościach kupić można w cenie ok. 200 zł niższej.
Arkadiusz Uriasz
PNY Professional SSD P-SSD2S120G3-BLK 120 GB
PLUSY:
Wydajność
MINUSY:
Zbyt wysoka cena