Dobre czasy dla dostawców usług cloud computing

Jak
W firmach MŚP w dalszym ciągu brakuje zrozumienia co do tego, jak bardzo nowe technologie mogą usprawnić ich działalność biznesową
W firmach MŚP w dalszym ciągu brakuje zrozumienia co do tego, jak bardzo nowe technologie mogą usprawnić ich działalność biznesową
Chmura ma się dobrze

Chmura ma się dobrze

wykazują wyniki raportu Computerworld TOP 200 coraz więcej firm decyduje się na używanie rozwiązań biznesowych w modelu cloud computing. Model chmury będzie w ciągu najbliższych lat stanowił szacunkowo 20-25% nowych inwestycji w IT. Już w 2011 roku rynek cloud computingu w Polsce wyceniany był na 67 mln USD, a zgodnie z prognozami IDC Poland, do roku 2015 będzie rósł o ponad 51% rocznie.

Dynamika wzrostu rynku cloud computing, która jest nieporównywalnie wyższa do tempa wzrostu sprzedaży tradycyjnych rozwiązań IT (ok. 5-6%) przekłada się również na wysokie przychody dostawców. Pokazują to wyniki finansowe największych graczy w branży: home.pl, Comarch i Comp, którzy w 2011 roku osiągnęli kolejno przychody odpowiednio 64, 49 i 12 mln zł.

Najwięksi dostawcy rozwiązań oferowanych w modelu cloud computing w 2011 roku (w tys. zł)

Lp.

Nazwa firmy

Przychody ze sprzedaży rozwiązań cloud computing

1

home.pl

64 667

2

Comarch

48 995

3

Comp

12 230

Źródło: Raport Computerworld TOP200, 2012 Cloud computing jest często identyfikowany, jako rozwiązanie tylko dla dużych firm i korporacji. Jednak dziś, również małe i średnie przedsiębiorstwa zaczynają dostrzegać korzyści płynące z wejścia w chmurę. Stwarza to szansę dla dostawców produktów i usług IT.

Najwięksi dostawcy rozwiązań i usług IT dla sektora MŚP w roku 2011 (w tys. zł)

Lp.

Nazwa firmy

Przychody ze sprzedaży w sektorze MSP

1

Oracle Polska

83 720

2

SAP Polska

72 000

3

Comarch

65 331

Źródło: Raport Computerworld TOP200, 2012 Model cloud computingu zdobywa uznanie przedsiębiorców z sektora MŚP ceniących mobilność i ostrożnie inwestujących duże pieniądze w sprzęt. Chmura umożliwia im korzystanie z rozwiązań do niedawna zarezerwowanych tylko dla większych podmiotów

mówi Adam Jadczak, redaktor prowadzący raportu Computerworld TOP200.

Na polskim rynku obecna jest większość wiodących globalnych dostawców usług cloud computing, ale coraz aktywniejsze są lokalne firmy IT. Cloud computing budzi też zainteresowanie operatorów telekomunikacyjnych oferujących usługi tego typu zarówno samodzielnie jak i we współpracy z dostawcami rozwiązań IT. Ze względu na dynamiczny rozwój, ale i niedojrzałość tego rynku, trudno jeszcze wskazać zdecydowanych liderów.

IDC Poland wskazuje na spore różnice pomiędzy Europa Zachodnią na regionem Europy Środkowo-Wschodniej. Potencjalnych użytkowników usług cloud niepokoją kwestie bezpieczeństwa tych rozwiązań, regulacji prawnych wpływających na rozwój modelu “cloud computing” oraz związane z nimi wątpliwości dotyczące miejsca przechowywania danych. Jednak, o ile w opiniach przedstawicieli naszego regionu zdecydowania przeważają takie obawy, w Europie Zachodniej są one nieco lżej podkreślane, tak, jakby tam, były to już problemy lepiej omówione i zrozumiane. Na Zachodzie obawy dotyczą w znacznej mierze dostępności danych, wydajności systemów oraz integracji z istniejąca infrastrukturą.