Bohaterem naszego testu jest nowy HP Envy 4-1020ew, czyli model z eleganckiej i stylowej serii Envy, która przeznaczona jest dla bardziej wymagających użytkowników. Jest to jeden z trzech, nowych czternastocalowych modeli Envy, które zadebiutowały w ofercie HP. Poza nim oferowany jest Envy 14 Spectre, którego recenzję można przeczytać tutaj, oraz Envy 14 Spectre XT. Envy 4 w odróżnieniu od Envy 14 Spectre dysponuje nieco słabszym wyposażeniem, a do jego budowy wykorzystano mniej szlachetne materiały, dzięki czemu jest znacznie tańszy od luksusowych wersji.
Sercem smukłego Envy 4-1020ew jest charakterystyczny dla ultrabooków procesor typu ULV – Intel Core i5-3317U (1,7 GHz). Do generowania obrazu wykorzystywany jest zintegrowany z procesorem układ graficzny – Intel HD Graphics 4000. Nie jest on demonem wydajności i nie ma osiągów kart montowanych w notebookach dla graczy, ale jest dwukrotnie wydajniejszy od swojego poprzednika i obsługuje nowszy standard DirectX 11. Do wyświetlania obrazu w Envy 4-10ew zastosowano 14-calowy ekran o standardowej rozdzielczości – 1366×768 pikseli, który jest wyraźnie słabszy od tego w modelu z wyższej półki (Envy 14 Spectre). O ile w 13-tkach taka rozdzielczość wydaje się optymalna do w modelach 14-calowych wolelibyśmy przynajmniej 1440×900 pikseli. Zaletą ekranu prezentowanego notebooka jest natomiast matowa powłoka, co sprzyja użytkowaniu komputera na zewnątrz. Dla zewnętrznych monitorów, projektorów oraz nowoczesnych telewizorów HD dostępne jest jedno złącze HDMI w standardowym rozmiarze.
Testowany model został wyposażony w pamięć RAM DDR3 1600 MHz o pojemności 6 GB, którą można rozszerzyć do 8 GB. W celu obniżenia ceny zastosowano kombinację dysku SSD (złącze mSATA) o małej pojemności (32 GB) oraz pojemniejszego dysku magnetycznego (SATA 2,5″ – 500 GB). Poza tym na wyposażeniu standardowo jest czytnik kart pamięci oraz kamera internetowa, która rejestruje obraz w rozdzielczości HD. Dla urządzeń zewnętrznych dostępne są trzy złącza USB z czego dwa w wersji 3.0.
To co wyróżnia od pewnego czasu nowe modele notebooków HP to całkiem niezły system “nagłośnienia” sygnowany marką Beats Audio. W modelu Envy 4-1020ew zastosowano dwa głośniki stereo z oddzielnym głośnikiem niskotonowym. Jak na notebooka generują one dobrej jakości dźwięk, który jest wyraźnie lepszy od “standardu” w konkurencyjnych modelach.
Wyniki testów wydajności są niezłe, jeżeli porównamy je od innych ultra mobilnych notebooków. W benchmarku PCMark Vantage testowany HP Envy 4-1020ew osiągnął przyzwoity wynik 7890 punktów. Niestety jest on wyraźnie słabszy od ultrabooków z pojemniejszymi i szybszymi dyskami SSD, które uzyskują średnio 10-11 tysięcy punktów. Wydajność procesora oraz zintegrowanego z nim układu graficznego pozwolą na wykonywanie standardowych zadań oraz odtwarzanie multimediów w rozdzielczości HD. Ultramobilna czternastka od HP sprawdzi się zarówno w aplikacjach biurowych jak i w aplikacjach do eksploracji sieci i wszelkiej komunikacji z nią związanej.
Zaletą ultrabooka HP Envy 4-1020ew jest długi czas pracy na baterii, który wypada bardzo dobrze na tle konkurencyjnych, mniejszych modeli z ekranem 13,3 cala. W czasie testów komputer pracował na własnym zasilaniu przez prawie dziewięć godzin w trybie oszczędnym (MobileMark 2007 Reader). Jest to bardzo dobry wynik wśród ultrabooków z naszego rankingu, które średnio w tym samym teście wytrzymały na baterii od 6 do 7 godzin. Nieco lepiej wypadają tylko konkurencyjne modele Asus UX31E i Della XPS 13.
Podsumowując HP Envy 4-1020ew to elegancki notebook dla osób ceniących wygląd oraz mobilność notebooka. Jest to ciekawa alternatywa dla 13-calowych ultrabooków, które często są droższe i mają mniejszy ekran, choć o tej samej rozdzielczości. W 14-calowym ultrabooku HP mamy też większe możliwości wymiany kluczowych podzespołów jak pamięć RAM (sloty SO-DIMM zamiast pamięci wlutowanej na płycie) oraz dysków (mSATA + 2,5″ SATA).
Karol Kulas
HP Envy 4-1020ew
PLUSY:
Smukła sylwetka i ładny design
Wydajny i energooszczędny procesor Intel Core i5 trzeciej generacji
Czas pracy na baterii
Wygodna klawiatura z dużymi klawiszami wyspowymiMINUSY:
Standardowa rozdzielczość ekranu (1366×768)