Nową wersję wyposażono w jednordzeniowy procesor ARM firmy Marvell taktowany zegarem 1,6 GHz oraz 256 MB pamięci RAM. Testowany egzemplarz dotarł do nas z jednym dyskiem o pojemności 1 TB, ale dostępne są także konfiguracje o większej pojemności a także wersja bez napędów. Urządzenie ma dwie kieszenie na dyski twarde 3,5 cala, a każdy z nich może mieć rozmiar nie większy niż 3 TB. Z przodu znajduje się port USB 2.0 a nad nim przycisk szybkiego kopiowania, z tyłu natomiast znajdziemy dwa porty USB 3.0, brak niestety interfejsu eSATA. W dniu testu urządzenia najnowszą dostępną wersją oprogramowania była 5.3.1 i pod jej kontrolą przetestowaliśmy urządzenie. Jako, że była to wczesna edycja, posiadała wiele braków, m.in. za pomocą interfejsu webowego nie dało się uruchomić serwera FTP, nie było też możliwości przypisywania użytkowników do grup.
Sprzęt choć był dość szybki, to przez wspomniane braki nadawał się raczej wyłącznie do użytku domowego. W chwili powstawania tekstu najnowsza dostępna wersja nosi numer 5.3.5 i zawiera wspomniane wcześniej funkcje, a także możliwość udostępniania katalogów przez AFP, NFS, RSYNC czy też HTTP. Najnowsza wersja umożliwia też tworzenie kopii zapasowych z różnymi konfiguracjami źródła i celu. Dla obydwu lokalizacji możliwy jest wybór lokalnego katalogu, zdalnego folderu udostępnionego, serwera Rsync czy też urządzenia podłączonego do określonego portu USB serwera. Kopie mogą oczywiście być tworzone według określonego harmonogramu. Jeśli zainstalujemy dodatkowe oprogramowanie ReadyNAS Replicate możliwa będzie pełna replikacja między urządzeniami ReadyNAS. Dzięki temu w prosty i szybki sposób możliwe będzie odzyskanie całego systemu w przypadku awarii.
Pod względem wydajności sprzęt radzi sobie zdecydowanie lepiej niż jego pierwsza edycja. Podczas odczytu uzyskaliśmy prędkości ponad 90 MB/s a podczas zapisu nieco ponad 56 MB/s. Zarówno dla użytkownika domowego jak i dla podstawowych zastosowań biznesowych, takie wartości są wystarczające. Z urządzenia może komfortowo korzystać przynajmniej kilku użytkowników jednocześnie. Uzyskiwane rezultaty są też wystarczające do strumieniowania materiałów filmowych, np. z użyciem wbudowanego serwera DLNA.
ReadyNAS DUO v2 jest urządzeniem, które sprawdzi się zarówno w środowisku domowym jak i w wieloosobowych grupach roboczych zapewniając łatwość obsługi i przyzwoitą wydajność. Warto jednak przypomnieć, że należy w nim zainstalować najnowszą wersję oprogramowania, która prócz tego, że rozszerza jego funkcjonalność, usuwa też pewne niedociągnięcia wcześniejszych edycji, m.in. często opisywany na forach problem z zapisywaniem danych do katalogów utworzonych przez innych użytkowników. Tym, którym funkcjonalność lub wydajność Netgeara nie będzie wystarczać proponujemy rozwiązania Synology DS212 (oferujący zbliżoną wydajność, lecz więcej funkcji) lub QNAP TS-219P II (wydajniejszy i bardziej funkcjonalny), które co prawda są nieco droższe, ale oferują funkcje, których w Netgearze nie znajdziemy. Zobacz porównanie tych produktów.
Grzegorz Bziuk
Netgear ReadyNAS Duo v.2 RND2110-200NAS
PLUSY:
Dwa porty USB 3.0
Wysokie prędkości transferów odczytu danych
Łatwy w obsłudze interfejsMINUSY:
Brak portu eSATA