W Londynie zaprezentowano sześć pierwszych aplikacji współpracujących z nowymi ruterami Smart WiFi. Pierwsza z nich nosi nazwę Block the Bad Stuff a jej zadaniem jest ochrona domowej sieci przed niepożądanymi treściami. Blokuje zatem dostęp do stron mogących zawierać wirusy czy treści tylko dla dorosłych. HipPlay jest aplikacją, która pozwala wyświetlać na tabletach, telewizorach, czy komputerach zdjęcia, muzykę i filmy udostępnione w sieci. Gemini IP Camera Viewer jest dedykowana dla systemu iOS i umożliwia zdalny monitoring domu z wykorzystaniem podłączonych do sieci kamer IP. Twonky Video to aplikacja do przeglądania sieciowych serwisów z materiałami wideo i strumieniowania treści do Smart TV lub urządzeń AirPlay. Kolejną aplikacją, dostępną obecnie tylko dla użytkowników sprzętu Apple, jest Device Monitoring. Aplikacja pozwala monitorować statusy podłączonych do sieci urządzeń i odbierać powiadomienia o zdarzeniach jak np. korzystanie z konsoli do gier. Aplikacja Netproofer to rozwiązanie do zarządzania dostępem do treści z podziałem na konkretne urządzenia. Możliwe jest np. zablokowanie dostępu do Facebooka czy YouTube z komputera dziecka podczas gdy na laptopach rodziców ten dostęp jest nieograniczony.
Wraz ze startem Cisco Connect Cloud ruszyła platforma Linksys Developer Community, która umożliwia twórcom aplikacji pisanie oprogramowania dla ruterów Smart WiFi. Dzięki SDK, deweloperzy będą mogli tworzyć aplikacje dla rozmaitych urządzeń elektronicznych, które dzięki Cisco Connect Cloud będą tworzyć szkielet inteligentnego domu. Na konferencji zaprezentowano m.in. połączenie monitoringu z automatyką do otwierania bramy, czy podłączoną do sieci lodówkę, przekazującą na bieżąco informacje o utrzymywanej temperaturze, poziomie zaopatrzenia pojemnika na lód czy też zużyciu poszczególnych elementów.
Prócz usługi, w Londynie zaprezentowano też linię urządzeń obsługujących CCC. Trzy z przedstawionych ruterów są już dostępne na półkach sklepowych, czwarty pojawi się jesienią. Modele z serii EA2700 (300+300 Mb/s, cena: 369 zł), EA3500 (300+450 Mb/s, cena: 539 zł) i EA4500 (450+450 Mb/s, cena: 699 zł) to urządzenia działające w standardzie 802.11n. Linksys EA6500 będzie obsługiwał gigabitowe WiFi, czyli standard 802.11ac. Jego premiera zbiegnie się z wejściem na rynek urządzenia UMC (Universal Media Connector), które w połączeniu z ruterem zapewni maksymalne prędkości bezprzewodowego przesyłania danych. Urządzeń mobilnych wykorzystujących 802.11ac możemy się spodziewać już pod koniec bieżącego roku, zatem zakup odpowiedniego rutera wydaje się rozsądnym posunięciem, zwłaszcza że wszystkie starsze urządzenia n/b/g także będą z nim współpracować bez żadnych problemów. EA6500 niesie ze sobą więcej nowości – technologia SimpleTap umożliwia dołączenie do sieci nowych urządzeń za pomocą jednego kliknięcia. W niedalekiej przyszłości proces ten będzie jeszcze prostszy, wystarczy przesunąć urządzenie wyposażone w moduł NFC nad odpowiednim znacznikiem, a połączenie zostanie zestawione automatycznie. Prościej już się chyba nie da.
Całe założenie Cisco Connect Cloud to maksymalne uproszczenie konfiguracji i działania domowej sieci. Każdy, nawet mało obeznany z techniką, użytkownik będzie w stanie nie tylko podłączyć wszystkie posiadane urządzenia do sieci, ale w łatwy i efektywny sposób także nimi zarządzać. Siła rozwiązania leży w aplikacjach pisanych przez deweloperów i tylko ich inwencją jest ograniczona. Im szersze będzie spektrum funkcjonalności jakie pokryją (a już sama konferencja stanowiła zapowiedź połączenia ruterów z automatyką domową), tym większej popularności ruterów Smart WiFi można się spodziewać. Choć koncepcja sterowania urządzeniami domowymi nie jest nowa, to jeszcze nigdy nie zaprezentowano tak prostego w obsłudze i perspektywicznego rozwiązania. Z niecierpliwością czekam na nowe aplikacje i urządzenia (lodówki, grzejniki, ekspresy do kawy?) podłączone do chmury.